Northstar | Çizgi Roman

Northstar, Marvel Evreni'nin ilk açık eşcinsel süper kahramanı olarak bilinir ve Astonishing X-Men isimli çizgi roman serisinde eşcinsel evlilik gerçekleştirdiği sahnelere yer verilmiştir.
Northstar | Çizgi Roman


Northstar, Marvel Evreni'nin ilk açık eşcinsel süper kahramanı olarak bilinir. İlk olarak Kanadalı süper kahraman ekibi Alpha Flight takımının bir üyesi olarak ortaya çıkan Northstar daha sonra birçok süper kahraman takımında da yer almıştır. Kendisi en başından itibaren gizli gay olarak çizgi romanlarda işlenmiştir. Ancak ortaya çıkışından 13 yıl sonrasına kadar bir gey olarak açılmasına izin verilmemiştir. 

Karakteri oluşturan John Byrne, onun açıkça eşcinsel olmasını amaçladığını itiraf etmiştir. Ancak o zamanki Marvel baş editörünün eşcinsel karakterlere karşı politikası gereği bu durum ima yoluyla alt metinde işlenmeye devam etmiştir. Bu yönüyle Northstar, süper kahramanların LGBT temsiliyetinde kullanılmasına öncülük eden bir pozisyonda yer almıştır.

Karakterin gey olarak açılmasına kadar geçen süreçte eşcinsel meyiline dair imalar içeren birkaç bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, Alpha Flight serisinin bir bölümünde Northstar'ı ararlar ve telefonu Northstar ile yüzen mayolu yarı çıplak bir adamın açtığını görülür. Yine bir başka yerde Northstar bir kadını hamile bırakma fikrini "İmkansız!" diyerek reddeder.

Kız kardeşinin ona "Ne zamandan beri çekici giyimli erkeklere itiraz ediyorsun, kardeşim?" şeklinde bir soru yöneltmesi de oldukça dikkat çeken bir diğer detaydır.

Kendisine aşık olan bir kadın tarafından ona hizmet etmesi için zihni kontrol edildikten sonra Northstar’ın: "Kendimi tecavüze uğramış gibi hissettim!" demesi ve takım arkadaşının karşılık olarak: "Hem de bir kadın tarafından! Bu kadar üzgün olmana şaşmamalı!" şeklindeki yanıtı da karakter hakkında gey iması barındıran bir diğer detaydır.

Bu gibi detaylar ile gey iması yapılan Northstar, 1992 yılına gelindiğinde "Ben eşcinselim" ifadesiyle tam olarak açılır. Marvel Comics tarafından oluşturulan ilk açık eşcinsel karakter olan Northstar, o dönemki çıkışıyla ana akım basında önemli bir LGBT tanıtımı yapmıştır. 

 Marvel Comics tarafından oluşturulan ilk açık eşcinsel karakter olan Northstar, o dönemki çıkışıyla ana akım basında önemli bir LGBT tanıtımı yapmıştır. 

Northstar'ın 1992'de ilk defa gey olarak açıldığı bölümde yapılan AIDS vurgusu ise dönemin sorunlarını yansıtan çok önemli detaylar barındırmaktadır. Şimdilerde AIDS olarak bildiğimiz ama asıl adıyla GRID yani “Geyliğe Bağlı Bağışıklık Yetmezliği” hastalığı, 1980’lerde bir gey salgını olarak ortaya çıkmış ancak LGBT oluşumlarının baskıları sonucu isim AIDS olarak değiştirilmiştir. O dönem başta Amerika olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüsün erkekler arası cinsel ilişki sonucu ortaya çıktığı ve toplumun diğer kesimlerine de yayıldığı bilinmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında gey olduğunu açıklayan bir karakterin aynı zamanda AIDS mağdurlarını anması oldukça dikkat çekicidir.

Eşcinsel
Marvel'ın ilk eşcinsel karakteri Northstar'ın 1992'de ilk defa gey olarak açıldığı bölümde AIDS vurgusu yapılmıştır.

Karakterin ilerleyen bölümlerde erkek sevgilisi Kyle ile evliliği ise dönüm noktası niteliğinde bir olaydır. Marvel evreninde gey süper kahramana pek rastlanmadığı gibi eşcinsel evlilik de görülmemiş bir durumdur. Astonishing X-Men isimli çizgi roman serisinde Northstar’ın erkek arkadaşına evlilik teklifinde bulunduğu bir sahne görülür. Ve ardından, iki erkeğin nikah merasiminde diğer süper kahramanların da hazır bulunduğunu bir ortamda eşcinsel evliliklerinin gerçekleştiği görülür. Bu görüntülerle, eşcinsel evliliğin tüm Marvel Evreni’nin katıldığı ve kutladığı bir birliktelik olduğu mesajı verilmektedir. Böylelikle Northstar karakteri üzerinden LGBT topluluğu için çok büyük bir öneme sahip olan eşcinsel evlilik teması da işlenmiştir. Daha önce de belirttiğimiz üzere, Northstar karakterinin eşcinsel temsiliyeti bu evrendeki diğer süper kahramanlara öncülük etmiştir. 

Eşcinsel
Astonishing X-Men isimli çizgi roman serisinde Northstar’ın erkek arkadaşıyla eşcinsel evlilik gerçekleştirdiği karelere yer verilmiştir.