Nimona

Ana karakterleri eşcinsel iki erkekten oluşan filmde LGBT ideolojisi romantize edilerek sunuluyor.
Nimona

 

ND Stevenson'ın çok satan çizgi romanı Nimona'nın Netflix uyarlaması olan animasyonda, ana karakterler eşcinsel iki erkekten oluşur. Film ilk dakikalarından itibaren eşcinsel karakterlerin ilişkisini normalleştirmeyi amaçlayarak LGBT ideolojisini yansıtır. 

Filmde, toplumsal kurumlara karşı mücadele ön planda olup, ana karakterlerden biri olan Nimona'nın ağzından "sistem çürümüş, kurum (yani devlet) kapatılmalı", "biz normal olana göre kötü olalım" gibi söylemler bulunmaktadır. 

Film, toplumun ve insanların özünün kötü olduğunu ve güvenilmez olduğunu sık sık vurgulamaktadır. Filmin sonunda eşcinsel iki ana karakterin öpüşmesiyle cinsiyet ideolojisi romantize edilerek sunulur.

Filmin başka bir sahnesinde Ballister, Nimona'ya şekil değiştirmenin nasıl bir his olduğunu soruyor. Nimona, "Dürüst olmak gerekirse, yapmadığım zaman kendimi daha kötü hissediyorum. Sanki içim kaşınıyor. Sonra şekil değiştiriyorum ve özgür hissediyorum" şeklinde açıklama yapıyor. Bu söylemlerin translığa gönderme olduğuna dair zihinlerde kuşku uyandırıyor.

Hikaye bir web çizgi romanıyken hayranlar Nimona'nın cinsiyetini sorduğunda Stevenson, "Nimona bir kız ama ruh haline bağlı olarak kesinlikle istediği cinsiyette olabilir" diye yanıtlamıştı. Bu da karakterin queer (cinsel sınırsızlık ve nötrlük vurgusu ile cinsiyeti kabul etmeyen, cinsellik vurgusunun yanı sıra bunun toplumsal düzende de hakim olması gerektiğini savunan görüş) kodlarla tasarlandığı bilgisini izleyiciye veriyor.

Film her ne kadar +18 kategoride izleyicisine sunulmuş olsa da, animasyon oluşu nedeniyle çocukların dikkatini çekmeye elverişlidir ve çocuklar tarafından erişiminin önünde bir engel bulunmamaktadır.