Neşeli Ayaklar 2 (Happy Feet)

2011 Warner Bros. yapımı Neşeli Ayaklar 2 animasyon filminde eşcinsel iması verilen iki erkek karakter üzerinden LGBT temasına değiniliyor.
Neşeli Ayaklar 2 (Happy Feet)

 

Warner Bros. yapımı bir çocuk filmi olan Neşeli Ayaklar 1’de herhangi bir LGBT öğesine rastlanmamaktadır. Ancak 2011 Warner Bros. yapımı Neşeli Ayaklar 2 animasyon filminde eşcinsel karakterlere yer verildiği görülmektedir. 

Filmde iki erkek karides olan Will ve Bill karakterleri çok yakın iki arkadaş olarak gösterilmeye çalışılmıştır. Ancak aralarındaki diyaloğa odaklandığımızda ikilinin üzerinden bir gey iması yapıldığı görülmektedir. Bill isimli erkek karides daha feminen bir duruşa sahipken, Will isimli erkek karides daha katı ve maskülen bir tutum içerisindedir.

Bill filmde evlenmek ve çocuk sahibi olmakla ilgili arzusunu dile getirir. Will ise onu ciddiye almaz ve aralarında bir tartışma çıkar. Filmde Bill’in Will ile oda arkadaşı olmaya ve birlikte diğer krilleri evlat edinmeye dair istekleri de olduğu görülmektedir. Anlaşılacağı üzere Bill karakteri üzerinden eşcinsel ilişki ve evlat edinme konuları işlenmektedir.

Neşeli Ayaklar 2 filminde eşcinsel oldukları iması yapılan erkek karakterler

İki erkek karides arasında arkadaşlıktan öte bir durum olduğu seyirci tarafından da fark edilebilir.

LGBT ideolojisinin medyada görünürlüğünü arttırmak adına çaba sarf ettiği şu zamanda listenin başını ne yazık ki çocuk filmleri çekmektedir. Gizli veya açık anlatımla hemen her filmde rastlamaya başladığımız eşcinsellik vurgusu, Neşeli Ayaklar 2 filminde de karides karakterleriyle karşımıza çıkmaktadır. Film bu yönüyle LGBT temasını işleyen yapımlar arasında gösterilebilir.