Neon Genesis Evangelion | Anime & Manga

Hikayenin ana karakteri hem kadın hem erkekler karakterlerden hoşlandığı için biseksüel rolünü üstleniyor.
Neon Genesis Evangelion | Anime & Manga

 

1995 yapımı anime serisi Neon Genesis Evangelion, bilim kurgu kategorisinde yer alan popüler bir anime türü. Konu olarak bir grup çocuğun Evangelion adındaki makineleri kullanarak Angels adındaki yaratıklarla savaşması ve Tokyo’nun geleceğini kurtarması ele alınıyor.

Hikayenin ana karakteri Shinji hem kadın hem erkekler karakterlerden hoşlandığı için biseksüel rolünü üstleniyor. Kendi içinde bir takım varoluşsal krizler geçiren Shinji bir noktada Kaworu isimli erkek karakterle arkadaşlıktan öte bir ilişki kuruyor. Böylece sorunlarından uzaklaşmaya çalışıyor. Seride Kaworu’nun Shinji’ye daha açık bir şekilde ilgi gösterdiğini fark ediyoruz ki bu da onun gey olduğuna işaret ediyor. Shinji'ye karşı oldukça yakın davranıyor. 

İkilinin banyo sahnesinde Kaworu’nun Shinji’nin elini tuttuğu ve buna karşılık Shinji’nin çok utandığı görülüyor. Yine Kaworu’nun "Seni seviyorum" ve "Seninle tanışmak için doğmuş olabilirim" şeklindeki sözleri Shinji'ye karşı duyduğu ilgi ve yakınlığın arkadaşlıktan öte olduğunu kanıtlar nitelikte. Ancak bu noktada belirtmek gerekir ki 2019 yılında Netflix, serinin dublajını kendi yaparak İngilizce dublajda yer alan Kaworou'nun Shinji'ye onu sevdiğini söylediği sahnenin repliğini değiştirmiştir. Pek çok LGBT oluşumu Netflix'in sahneyi değiştirmesini homofobik bulmuştur.

Her ne kadar mangalardaki kadar açıkça gösterilmese de anime serisinde de ana karakterler üstü kapalı bir biçimde eşcinsel olarak tasvir ediliyor. Bu yönüyle bakıldığında Neon Genesis Evangelion, LGBT temsiliyetini üstlenen animeler arasında gösterilebilir.