Molang Animasyon Dizisi

Fransa-Güney Kore ortak yapımı popüler animasyon dizisi Molang, cinsiyetsiz ve non-binary ana karakterleriyle LGBT temsiliyeti gerçekleştiriyor.
Molang Animasyon Dizisi


İlk kez 2015 yılında yayınlanmaya başlayan ve Fransa-Güney Kore ortak yapımı olan bu animasyon dizisi, küçük sevimli beyaz tavşan Molang ile civciv arkadaşı Piu Piu'nun günlük hayatlarında yaşadıkları maceraları konu ediyor. Dünya genelinde birçok ülkede yayınlanan dizi, çocuklar arasında büyük bir hayran kitlesine sahip. Dizide belirli bir dil tercihi olmaması ve karakterlerin kendilerine özgü sesler çıkararak iletişim kurması ise animasyon serisinin tüm izleyici grupları için uygun ve erişilebilir olmasını sağlıyor.

İlk bakışta feminen tarzlarıyla dikkat çeken Molang ve arkadaşı Piu Piu’nun cinsiyetleri özellikle belirsiz bırakılmış. Dizinin resmi web sitesinde karakterlerin “cinsiyetsiz” olduğu bilgisine açıkça yer veriliyor. Bu bilgi, Molang’in resmi X hesabında yayınlanan “Onur” ayı kutlama mesajlarında da sıkça tekrarlanıyor. Bu mesajların biri, Molang’in cinsiyetsiz ve non-binary olduğu bilgisini içeriyor. Paylaşımda non-binary bayrağının renklerinden oluşan bir görsel de kullanılmış. Bir LGBT kavramı olan non-binary, ikili cinsiyeti, yani yalnızca kadın ve erkek cinsiyeti olduğu gerçeğini reddedenleri, bu iki cinsiyetten olmadığını iddia edenleri ifade ediyor. Ana karakterlerin her iki cinsiyete özgü kostümler giymesi ve hem erkek hem de kadın cinsiyet rollerini üstlenmesi de dizinin içeriğinde LGBT temsiliyeti yapıldığına işaret ediyor.

Molang
Ana karakterlerin her iki cinsiyete özgü kıyafetler giymesi dizinin içeriğinde LGBT temsiliyeti yapıldığına işaret ediyor.

Molang’in diğer sosyal medya hesaplarında da düzenli olarak Onur ayı kutlama mesajları yayınlandığı görülüyor. 2023 yılına ait resmi Instagram hesabında yapılan bir paylaşımda Molang’in kadın kıyafetleri giydiği ve peruk taktığı bir video yer alıyor. Açıklama kısmında ise şu ifadelere yer verilmiş: “Bu Onur ayında Molang drag kültürünü, makyajları ve kendini ifade etmeyi kutluyor. Kimliğiniz ne olursa olsun hepiniz parlamaya ve eğlenmeye davetlisiniz.”

drag queen
Molang’in resmi Instagram hesabında yapılan "Onur" ayı paylaşımı, drag kültürünü yüceltiyor.

Yazıda geçen drag ifadesi, erkeklerin aşırı makyaj ve gösterişli kadın kıyafetleri kullanarak kadınları abartılı şekilde taklit etmelerine dayalı bir sahne gösterisini ifade ediyor. Drag gösterileri, LGBT hareketinin yetişkin eğlence sektöründeki en belirgin varlıklarından biri. Çocuklara hitap eden bir yapımın LGBT hareketine desteğini tüm platformlardan göstermesi ve ana karakterleri özellikle cinsiyetsiz/non-binary olarak tasarlaması Molang serisini LGBT temsiliyeti içeren yapımlar arasına sokuyor. Herhangi bir dil seçeneği bulunmayan Molang animasyon dizisi, Minika Çocuk YouTube kanalında ve Netflix’in çocuk kategorisinde yayınlanmaya devam ediyor.