Mercedes-Benz ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Mercedes-Benz, sosyal medya hesaplarında paylaştığı Onur ayı kutlama mesajları ve eşcinsellere yer veren reklam filmleri ile LGBT topluluğuna destek gösteriyor.
Mercedes-Benz ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Mercedes-Benz, Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz Şirketler Grubunun parçası olan bir otomobil markasıdır. Mercedes, bugüne kadar yürüttüğü kampanya çalışmaları ile LGBT topluluğuna destek veren markalar arasında bulunmaktadır.

Sosyal medya hesaplarında Onur ayı kutlama mesajları paylaşan Mercedes, farklı zamanlarda yürüttüğü kampanya çalışmalarında ise LGBT görünürlüğünü artırmaya yönelik adımlar atmıştır. Çalışmaların içeriğinde eşcinsel evlilik ve eşcinsel aile temaları ön plana çıkmaktadır. 

Mercedes-Benz'in sosyal medyada LGBT desteği

Amerika’da yayınlanan bir reklam kampanyasında eşcinsel çiftlere yer verilmiştir. Reklamın bir sahnesinde iki erkeğin öpüştüğü görülmektedir. [1]

Mercedes Amerika'nın yayınladığı reklam filminde yer alan eşcinsel çift

Yine Amerika’da “Seçilmiş Aile” başlığı altında eşcinsel “aileleri” konu alan bir reklam filmi yayınlanmıştır. İçerikte iki babadan oluşan sözde aile ve birlikte yeni bir eve çıkan lezbiyen çifte yer verilmiştir. [2]

LGBT temalı reklam filminde yer alan lezbiyen çift

Onur ayına özel LGBT kuruluşu Athlete Ally ile işbirliği yapan Mercedes "Safe Spaces" (Güvenli Alanlar) isimli bir kampanya başlatmış ve Onur ayına özel renkli bir G-Serisi aracı piyasaya sürmüştür.

Mercedes'in Onur ayına özel hazırladığı "Güvenli Alanlar" reklam kampanyası

Onur ayını desteklemek amacıyla, Mercedes F1 takımı “Accelerate 25” programı kapsamında takımlarında “çeşitliliği” daha fazla teşvik edeceklerini duyurmuştur. Program çerçevesinde, yeni işe başlayanların en az %25'inin yeterince temsil edilmeyen gruplardan tercih edileceği belirtilmiştir.

Takımın yıldızı Lewis Hamilton Katar, Suudi Arabistan ve Abu Dabi Grand Prix'leri sırasında gökkuşağı kaskı takarak LGBT topluluğuna desteğini göstermiştir. 

Lewis Hamilton, LGBT topluluğunu desteklemek amacıyla gökkuşağı tasarımlı bir kask kullandı.

Mercedes-Benz, birçok şehirde LGBT+ kuruluşlarını desteklemektedir. Örneğin, şirket 2018'den bu yana Free & Equal Derneği'nin destekçisi olmuştur [3].

Kaynaklar: 

[1] https://www.youtube.com/embed/__4hnYE2V4o&t=1s

[2] https://www.youtube.com/embed/LlwUZI0gjyM

[3] https://group.mercedes-benz.com/responsibility/employees/pride.html