Loki Dizisi ve Çizgi Romanları

Marvel'ın sevilen dizisinin baş karakteri Loki, biseksüel olduğunun resmi olarak doğrulanması üzerine Marvel'ın ilk eşcinsel baş karakteri oldu.
Loki Dizisi ve Çizgi Romanları

 

Marvel ilk trans süper kahramanı Sera’yı Loki dizine dahil etti. Thor çizgi romanlarından bir karakter olan Sera, Loki’nin evlatlık kız kardeşidir ve Thor’un üvey kardeşi Angela’yla eşcinsel evlilik yapmıştır. 

Sera, Anchorites’in eski bir savaşçısı ve çizgi romanlarda yer alan ilk siyahi trans karakterlerdendir. Sera’nın, Asgardian meleği ve Loki’nin uzun süredir kayıp kız kardeşi Angela ile lezbiyen ilişkisi vardır.

Eşcinsel
Marvel'ın ilk trans süper kahramanı Sera ve eşcinsel ilişki yaşadığı Angela.

Loki dizisinin üçüncü bölümünde ise, ana karakter biseksüel olduğunu doğruladı ve bu onu Marvel'ın ilk eşcinsel baş karakteri yaptı. Loki, Marvel evrenindeki ilk çıkışını 2011'de yapmış olsa da on yıldır bu evrende ve biseksüel olduğu şimdi gündeme geliyor.

İlk bölümdeki kağıtlarda Loki’nin "genderfluid" (Cinsiyetin zamanla, duruma göre değişebileceğine ve sabit olmadığına inanma hali) olduğu görülebiliyor:

Cinsiyet kimliği
Dizisinin ilk bölümlerinde Loki'ye ait kimlik bilgilerinin yer aldığı bir belgede, Loki'nin cinsiyeti için "genderfluid" yazıyor.

Dizinin 3. bölümünde Sylvie ve Loki arasında geçen bir diyalog izleyiciye bu konu hakkında güçlü ipuçları veriyor. Sylvie, Loki’ye bir prens olduğundan ve dolayısıyla prensesler veya belki bir prens ile olacak olan muhtemel ilişkisinden bahsettiğinde Loki, “İkisinden de biraz” şeklinde cevap veriyor ve Sylvie’nin de aynı durumda olmasından şüphe ediyor.

Çizgi romanda ise Loki, "Kendimi akışkan cinsiyetli olarak tanımlamıyorum, ben akışkan cinsiyetliyim. Kendimi kaltak olarak tanımlıyorum." diyor.

Akışkan cinsiyet
"Kendimi akışkan cinsiyetli olarak tanımlamıyorum, ben akışkan cinsiyetliyim. Kendimi kaltak olarak tanımlıyorum."

Ayrıca çizgi romanda Loki'nin şekil değiştirme yeteneğini kullanarak cinsiyet değiştirip, kadın bedenindeyken erkeklerle yakınlaştığı sahneler de var. 

2014’te yayınlanan “Thor ve Loki: Onuncu Diyar” (Thor & Loki: The Tenth Realm) çizgi romanında Loki’nin babası olan Odin, Loki’ye hem oğlum hem de kızım diye hitap ediyor.

Marvel evrenine çizgi romanlar aracılığıyla hâkim olanlar bu duruma pek şaşırmayacaktır. Loki: Agent of Asgard’ın yazarı Al Ewing, Loki'nin biseksüel olduğunu ve ara sıra erkekten kadına da geçeceğini söylemişti.