Lego ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Oyuncak markası Lego, Onur ayı kutlamaları kapsamında yürütülen kampanya çalışmaları ve özel Lego serileriyle LGBT topluluğuna desteğini sürdürüyor.
Lego ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Lego, Danimarkalı bir oyuncak şirketidir ve Lego Group tarafından üretilen, plastik parçalardan oluşan bir yapım oyuncağıdır. Lego parçaları, küçük plastik tuğlalar ve diğer özel parçalar aracılığıyla bir araya getirilerek çeşitli nesneler, yapılar ve figürler oluşturmak için kullanılır.

LEGO Grubu, LGBT topluluğunu desteklemek için uzun vadeli bir taahhütte bulunmaya devam etmektedir. 2019'da Londra'daki Pride etkinliğinde aile etkinlik alanında minyatür bir onur yürüyüşü oluşturarak LGBT topluluğunu destekledi. 2020'de, LGBT ideolojisi savunucuları olan İngiltere'deki Diversity Role Model adlı dernek ve ABD merkezli GLSEN organizasyonu ile ortaklık kurdu. 

Markanın LGBT özel serisi

Ayrıca, 2021'de Kopenhag'daki World Pride'ın (Dünya Onur) resmi sponsorlarından biri oldu. Aynı yıl içerisinde Lego, LGBT topluluğunun Haziran ayında kutladığı "Onur Kutlamaları" kapsamında "Everyone is Awesome" adında özel bir seri üretildi [1]. "Everyone is Awesome" LEGO seti, LEGO Grubu'nun Tasarım Başkan Yardımcısı Matthew Ashton tarafından tasarlanmış bir settir. Ashton, LGBTQIA+ topluluğunun bir parçası olarak, setin kendi deneyimlerinden ve 80'lerdeki AIDS krizi sırasında efemine bir çocuk olmanın zorluklarından ilham aldığını paylaştı. "Everyone is Awesome" seti, LEGO Grubu'nun LGBT ideolojisini desteklediğini güçlü bir şekilde beyan etmektedir.

LGBT temalı kampanyadan kareler

2022 yılında ise Lego, "A-Z of Awesome" adlı bir kampanya başlattı[2]. Lego’nun resmi sitesindeki duyuru şu şekilde [3]:

LEGO Group bugün, LGBTQIA+ topluluğunda kapsayıcılığı kutlamak ve kendini ifade etmeyi kucaklamak için LEGO yapımlarını kullanarak 2023 yılına kadar devam edecek bir kampanya olan "A-Z of Awesome "ı başlattığını duyurdu. A-Z, LGBTQIA+ ailelerinin kimlikleriyle ilgili açık konuşmalar yapmak için oyunu kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla yaratıcı LEGO tasarımlarıyla geliştirilecek. Alfabenin mümkün olan en özgün ve anlamlı şekilde oluşturulması için her harfin tasarımı, genç ve yaşlı LEGO hayranları, topluluk üyeleri ve LEGO çalışanları dahil olmak üzere LGBTQIA+ topluluğu üyeleri tarafından oluşturulacaktır.”

Kaynaklar: 
[1] https://youtu.be/mC6H15Z8d6w?feature=shared 
[2] https://youtu.be/837WdHmZw3E?feature=shared 
[3]www.lego.com/en-us/aboutus/news/2022/may/the-a-z-of-awesome-because-self-expression-and-identity-matter