JoJo’s Bizarre Adventure | Anime & Manga

Animede sık sık gey şakaları yapılarak LGBT teması gündemde tutuluyor.
JoJo’s Bizarre Adventure | Anime & Manga

 

2012 yılında yayına başlayan JoJo’s Bizarre Adventure, LGBT temasını yansıtıp yansıtmadığı yönündeki tartışmalarla gündeme gelmiş bir yapım. Bir kesim dizideki eşcinsel temsiliyetini yeterli bulmazken diğer bir kesim karakterlerin hemen hepsinde eşcinselliği çağrıştıran imalar görüyor. Bizler de karakterlerin işleniş tarzını değerlendirdiğimizde JoJo’nun LGBT öğeleri barındıran bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Dizinin bu konuda şaka ve imâlar üzerinden giden üstü kapalı bir anlatım tarzını benimsediğini belirtmek gerekiyor.

JoJo’nun açıkça kabul edilen tek LGBT’li karakteri Dio’dur. Oldukça maskülen bir görünüme sahip olan karakterin girdiği diyaloglar ve tavırları itibariyle biseksüel olduğu düşünülmektedir. Örneğin yukarıdaki görselde yarı çıplak vaziyetteki Dio’yu, Pucci adında bir adamla yatakta uzanırken görüyoruz. Sahnenin devamında iki erkek arasında bir cinsel gerilim oluşturuluyor. Serinin yazarı Araki ile yapılan bir röportajda da Dio'nun cinselliği soruluyor ve yazar şöyle cevap veriyor: "Dio her iki yöne de gidebilecek bir karakter. Bir erkekle ya da bir kadınla birlikte olabilir." Serinin en belirgin LGBT karakteri Dio olsa da dizinin pek çok yerinde diğer karakterlerle ilgili de eşcinsellik imalarına rastlıyoruz.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu animeyi diğerlerinden ayıran özellik sık sık gey şakaları yaparak LGBT temasını gündemde tutmasıdır. Örneğin, dizide iki adamın birbirlerine manyetik çekim ile bağlandıkları sahneyi ele alalım. 

Karakterlerin ayrılmak için verdikleri mücadele etraftaki insanlar tarafından eşcinsel bir yakınlaşma olarak algılanıyor. İkilinin hareketleri de bir eşcinsel imâ barındırıyor. Durumdan rahatsız olan ancak birbirlerini ittikçe daha da yakınlaşan adamlar sahne boyunca pek çok uygunsuz görüntü veriyor. 

Kakyoin adlı adamın yer aldığı vişne sahnesi de yine kendi içinde erotik ve eşcinsel imâlar taşıyan bir başka sahne. 

Bir diğer örnek Squalo ve Tiziano. Bu iki adam dizide arkadaş gibi görünen bir çift olarak ele alınıyor. Açıkça belirtilmese de aralarında eşcinsel meyil olduğu diyaloglarından tutun birbirleriyle olan fiziksel etkileşimlerine kadar net bir şekilde anlaşılıyor. Ayrıca görüntüleri de drag queen'lerin görünümünü anımsatıyor. 

Bruno ve Giorno isimli feminen giyime sahip iki erkeğin cinsel gerilim yaşadığı bir başka sahne de eşcinsel temalı bölümlere örnek gösterilebilir.

 Bruno’nun bir erkek karakteri iyileştirmeye çalıştığı sahnede de kasıtlı olarak karakterler bir ilişki yaşıyor gibi gösterilmiş ve devamında da esprili bir şekilde eşcinsellik imâsı yapılmış.

Dizi ile alakalı bir diğer nokta ise JoJo karakterlerinin genelinde karmaşık giyim kodları bulunması. Erkekler makyajları, ojeleri, uzun saçları, kadınsı yüzleri ve kıyafetleriyle feminen görüntü sergilerken kadınlar kaslı vücut yapıları ve maskülen tavırlarıyla ön plana çıkarılmış. Örneğin aşağıdaki görselde yer alan karakter, bir kadına göre oldukça erkeksi yapıda, kaslı ve dövmeli bir vücuda sahip. Kişilik olarak da maskülen tarafı ağır basıyor. Akışkan cinsiyet fikrinin yapımda oldukça baskın olarak işlendiğini söylemek mümkün. 

Onun tam tersi olarak Josuke adlı adam ise modaya olan düşkünlüğü ve feminen duruşuyla ön plana çıkarılan bir erkek. Kendisi bir kadınla benzer derecede giyim kuşama düşkün ve moda tutkunu bir profilde çizilmiş.

Bunlar haricinde giyim konusunda LGBT imalarını daha net vurgulayan karakterler de var, örneğin Joseph. Açıkça kadınlardan hoşlanan bu adam dizide yer yer kadın kılığına girerek bir taraftan da çapraz giyinme (cross-dressing) örneği sergilemiş oluyor. Görüntüde makyajı, aksesuarı, ince beli ve belirgin göğüsleriyle Joseph kadın kılığına girmiş bulunuyor.

Genel itibariyle bakacak olursak, JoJo’daki karakterlerin kişilik ve davranışları itibariyle LGBT’li oldukları açık. Dolayısıyla dizinin üstü kapalı ve yer yer açık ve esprili bir dille LGBT temsiliyeti yaptığını söylemek mümkün. 

Bu haliyle dizi başta Netflix olmak üzere pek çok online platformda da erişime açık bulunuyor.