IT Chapter Two (O Bölüm 2)

Stephen King'in IT isimli romandan uyarlanan korku filmi IT Chapter Two, eşcinsel karakterlere yer vermesiyle LGBT temasına sahip yapımlar arasında gösteriliyor.
IT Chapter Two (O Bölüm 2)

 

2019 yılında yayınlanan Warner Bros. yapımı korku filmi “IT Chapter Two”, Stephen King’in “IT” isimli roman uyarlamasının ikinci filmi olarak piyasaya sürülmüştür. Ancak film, içeriğinde yer alan gey karakterler nedeniyle LGBT temasına sahip yapımlar arasında gösterilmektedir. 

Stephen King’in gerçek bir olaydan esinlenilerek yazdığı bölümde Adrian isimli gey karakter sevgilisi ile eğlence parkında vakit geçirmektedir. İkilinin rahat bir biçimde erkek erkeğe öpüştükleri görülmektedir. Bu tutumlarına parkın dışında da devam eden çift, onları gören bir grup genç tarafından saldırıya uğrar.

İlerleyen sahnede ise Stephen King’in hayal gücü devreye girer ve Adrian karakterinin, Pennywise isimli palyaçonun eline geçtiği ve öldürüldüğü görülür.

Bu noktada belirtmek gerekir ki “IT” filmindeki kurbanlar çeşitli nedenlerle katilin hedefi olan insanlardır. Ancak bu sahnede kurbanın öldürülmesine neden olan şey onun eşcinsel olmasıdır. Hikayeye göre eşcinsel çift bir grup gencin saldırısına uğramış ve onlardan kaçarken katilin eline düşerek iki kere mağdur olmuşlardır. 

Gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulanan bölümde sözde homofobi üzerine bir vurgu yapıldığını söylemek mümkün. Alt metinde LGBT meselesine dair toplum eleştirisi barındıran “IT Chapter Two” filmi, açıkça LGBT ideolojisini destekler nitelikte bir duruş sergilemektedir.