Heavenly Delusion | Anime & Manga

'Kadın bedeninde erkek' temasını işleyen anime dizisi, cinsiyetlerin kolayca değiştirilebileceği mesajını veriyor.
Heavenly Delusion | Anime & Manga

 

2023 yılında yayınlanmaya başlayan anime dizisi Heavenly Delusion (Türkçe anlamıyla “İlahi Aldanma”), içerik ve karakter yönünden incelendiğinde LGBT temsiliyeti içeren yapımlar arasında yer alıyor. Bu konuda serinin ana karakterlerinden Kiruko’nun hikayesi başlı başına LGBT öğeleri barındırıyor. Kiruko görünüş itibariyle bir kadın karakter. Ancak geçmiş hikayesini dinlediğinizde ortaya çok farklı bir tablo çıkıyor. Kiruko geçmişinde Haruki isimli bir erkek olarak yaşamış. 

Fakat uğradığı bir saldırı sonucu ölmek üzere olan Haruki'nin beyni alınarak, aynı saldırı sırasında başından vurulan kız kardeşi Kiriko’nun bedenine yerleştiriliyor. Haruki bu şekilde kız kardeşinin bedeninde hayatta kalıyor ve Kiruko ismini alıyor. Bu ismin iki kardeşin önceki isimleri olan Haruki ve Kiriko’nun bir birleşimi olduğunu belirtmek gerek. Bu olayla birlikte ortaya kadın bedeninde bir erkek çıkarılmış oluyor: Kiruko. 

Başına gelen bu olaydan ötürü Kiruko bedeni, cinsiyeti ve cinselliği konusunda oldukça karmaşık bir profil çiziyor. Bir zaman sonra yeni bedenini kabul eden ve kendini kadın olarak görmeye başlayan Kiruko’nun geçirdiği süreç bize trans olma hikayesini çağrıştırıyor. Farklı bedende tekrar hayata gelen karakterin kadın kimliğini benimsemeye başlamasını izliyoruz. Bu yönden bakıldığında günümüzde LGBT ideolojisinin savunduğu cinsiyet değişim süreçleri bu karakter üzerinden işlenmeye çalışılmış. Her ne kadar kendi iradesiyle cinsiyet değişimi geçirmemiş olsa da yeni cinsiyetine kısa sürede ayak uydurması ve onu benimsemesi Kiruko’nun bir trans temsiliyeti gerçekleştirdiğini göstermektedir. Ayrıca cinsiyetlerin kolayca değiştirilebilen ve değişimine de ayak uydurulabilecek olgular olduğunun mesajı verilmektedir. 

Seride onun esasen erkek olduğunu bilen fakat yine de ona bir kız gözüyle bakarak onunla ilgilenen bir erkek karakter olması ve aralarında yakınlaşmaların yaşanması da bu seriyi hem trans hem eşcinsel temsiliyeti noktasına taşımış oluyor. İkilinin yakınlaştığı sahneler mevcut.

Kiruko karakterinin görünüşüne gelince kendisi her yönüyle dişil özellikler taşıyor. Ancak bu noktada sahip olduğu bedeninin kız kardeşine ait olduğunu hatırlamakta fayda var. Kız kardeşinin bedeninde yaşıyor ve kendini bu haliyle kabul ediyor. Dahası bu bedende başka bir erkekle cinsel yakınlık da kuruyor. Dizi, her yönüyle karmaşık ve oldukça rahatsız edici unsurlar barındırıyor.  

Heavenly Delusion, ana karakterin hikayesi üzerinden vurguladığı transseksüellik ve eşcinsellik temalarıyla LGBT ideolojisini yansıtan yapımlar arasında yerini alıyor. 2023’te başlayan dizi güncel olarak çeşitli platformlarda yayınlanmaya devam ediyor.