Given | Anime & Manga

Eşcinsel ilişki yaşayan erkek karakterlerin uygunsuz sahnelerini açıkça gösteren anime dizisi, tecavüzü de meşrulaştırıyor.
Given | Anime & Manga

 

2019 yılında yayınlanmaya başlayan Given, bir müzik grubu kurmaya çalışan Mafuyu ve Uenoyama adlı iki erkek arasındaki eşcinsel ilişkinin romantize edilerek sunulduğu LGBT içeriğine sahip bir anime dizisi.

Dizide iki erkek karakterin yakınlaşmaları ve uygunsuz sahneleri yer alıyor. Bu yönüyle Given’in tamamen “gey ilişki” içeren bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı isimle 2020 yılında gösterime giren Given filmi ise grubun diğer üyeleri Akihiko ve Haruki arasındaki eşcinsel ilişkiye odaklanıyor.  

Filmin ana karakteri olan Akihiko adlı erkek, Ugetsu isimli bir erkek arkadaşa sahip. Aralarında eşcinsel ilişki bulunan bu adamların uygunsuz sahneleri açıkça gösteriliyor. 

Ancak daha sonra Akihiko aynı müzik grubundan kendisine ilgisi olduğunu fark ettiği Haruki ile ilişki kurmak istiyor. Bu noktada Haruki’nin evinde onu cinsel birlikteliğe zorladığı yani tecavüz ettiği rahatsız edici bir sahne yer alıyor. Ancak sahnenin sonunda eylemi gerçekleştiren kişinin özür dilemesi, buna karşılık tecavüz edilen karakterin meseleyi büyütmemesi (!) bir hayli düşündürücü noktalar. Filmin sonunda ise bu iki karakterin ilişkisi daha duygusal bir boyutta, ideal çift portresi sunarak işleniyor.

Film temelde erkek karakterlerin birbirleri arasında geçen eşcinsel ilişki sahnelerini içeriyor. Hem dizide hem de filmde LGBT teması tam merkezde bulunuyor. Tamamen gey karakterlerle dolu olan, onların duygusal ve fiziksel boyuttaki yakınlaşmalarını ele alan Given, bu yönüyle LGBT temsiliyetini gerçekleştiren yapımlar arasındadır. Tecavüz gibi suç unsurlarını normalleştiren bu yapım ayrıca çok tehlikeli ve düşündürücüdür.