Fantastik Canavarlar (Fantastic Beasts)

Harry Potter evrenine dayanan Warner Bros. yapımı Fantastik Canavarlar serisinde, geçmişte eşcinsel ilişki yaşayan Dumbledore ve Grindelwald karakterileri büyük rol oynamaktadır.
Fantastik Canavarlar (Fantastic Beasts)

 

"Fantastik Canavarlar" adlı film serisi, ünlü yazar J.K. Rowling'in "Harry Potter" evrenine dayalı bir seridir. Seri, büyücülük dünyasının farklı zaman dilimlerine odaklanarak, büyülü yaratıkların ve maceraların etrafında şekillenmektedir.

Harry Potter serisinin yayınlanmasından yaklaşık 15 yıl sonra, J.K. Rowling bir soru-cevap oturumunda Dumbledore adlı karakterin eşcinsel olduğunu açıklamıştır. Bu açıklamanın ardından, Dumbledore'un çocukluk arkadaşı olan karanlık büyücü Grindelwald'a duyduğu aşkın, onun "büyük trajedisi" olduğu ortaya çıkmıştır. Bu itiraf, LGBT temalarının hikayeye sonradan dahil edilme gayretine örnek olarak gösterilebilir.

Dumbledore, Fantastik Canavarlar serisinde de yer almaktadır ve Jude Law tarafından canlandırılan genç bir versiyonu filme dahil edilmiştir. Serinin üçüncü filmi, "Fantastik Canavarlar: Dumbledore'un Sırları", David Yates tarafından yönetilmiş ve J.K. Rowling tarafından 2022 yılında yazılmıştır. Filmin açılış sahnesinde Dumbledore, eski aşkı ve baş düşmanı Gellert Grindelwald ile çay içerken gergin bir görüşme yapar. Dumbledore, Grindelwald'a "Seninle geldim çünkü sana aşıktım" der. Ancak görüşme iyi bitmez. Grindelwald "Beni durdurmak için yapabileceğin hiçbir şey yok, Albus" şeklinde uyarıda bulunur. Grindelwald, ikisi arasında birbirlerine asla zarar vermeyeceklerine dair bir kan yeminine atıfta bulunmuştur. Bu yemin, her şeye gücü yeten Dumbledore'u, Grindelwald'ın tüm büyücülük dünyasını ele geçirme ve Muggle'lara karşı savaş açma planını durduramayacak şekilde kenara itmiştir.

LGBT
Fantastik Canavarlar serisinde Dumbledore ile Grindelwald arasındaki eşcinsel ilişkiye değinilerek LGBT temsiliyeti gerçekleştirilmektedir.

Çin yönetimi Albus Dumbledore ile Gellert Grindelwald arasındaki eşcinsel ilişkiyi ve ima edilen bağlantıyı sansürlemeyi talep etmiş ve Warner Bros. bu talebi kabul ederek, ikilinin arasında geçen "Çünkü sana aşığım" ve "Gellert ve ben yazın aşık olduk." gibi diyalogları filmden kesmiştir.