Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Gey bir karaktere yer veren popüler seri, ince mesajlarla LGBT temsiliyeti yapıyor.
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

 

"Ejderhanı Nasıl Eğitirsin" filminde, Geğirik karakteri gey bir karakter olarak kabul edilmektedir. Bu durum açık bir şekilde filme yansıtılmamış olsa da yapımcılar tarafından onaylanmıştır.

İkinci filmde, ana karakter Hıçgıdık'ın yakın arkadaşı ve savaşçı olan Geğirik'in ilişki durumu hakkında bir sahne bulunuyordu. Geğirik, Hıçgıdık'ın anne-babasının evlilikle ilgili söylemlerini duyunca "Bu yüzden hiç evlenmedim. Bu ve bir sebepten daha ötürü." şeklinde konuşmuştu.

Sahnenin seslendirmesini yapan Craig Ferguson, bu repliği gelişigüzel söylediğini ancak yönetmen Dean DeBlois'in repliği kullanma kararı aldığını ifade etti.

Ferguson konuşmasında şu ifadelere de yer vermişti: "Bu sahneden sonra her şey normal seyrinde devam ediyor. Ben bir geyim ve bunun büyük bir olay olduğunu düşünmüyorum. Kendi kimliğim bu, doğal bir durum. Tabii ki bu durum bazı kişileri rahatsız edebilir. Ancak bu büyütülecek bir konu değil. Bu tür şeylerin üzerine takılmamalısınız, özellikle de 2014 yılında."

Serinin 3. filminde ise Geğirik'in başka bir kaslı savaşçı olan Eret'e olan hayranlığını dile getiren sahneler bulunmaktadır ve filmin sonunda Geğirik'in bir çiçek fırlattığı ve çiçeğin ne hikmetse Eret'in kucağına düştüğü görülmektedir!