Durex ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Cinsel sağlık markası Durex, “Aşkın Cinsiyeti Olmaz” sloganıyla yayınladığı reklam kampanyasıyla LGBT topluluğuna desteğini açıkça ifade ediyor.
Durex ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Durex, 1915 yılında Londra'da kurulan ve ilk başta lastik ürünleri, su geçirmez giysiler ve lastik oyuncaklar gibi farklı ürünler üreten London Rubber Company şirketinin bir markası olarak ortaya çıktı. Daha sonra marka, cinsel sağlık ürünlerine odaklanarak prezervatif üretimine yoğunlaştı ve Durex ismi bugün prezervatiflerle özdeşleşmiştir. Ayrıca, LGBT+ topluluğuna yönelik açık ve benimseyici bir duruş sergilemektedir.

Markanın sosyal medya hesaplarında yayınlanan Onur ayı kutlama mesajı

Durex, 2018 yılında Haziran Ayı'nı Onur Ayı olarak adlandırdı ve bu dönem için özel bir ilan serisi hazırladı. Bilinen aşk hikayelerini eşcinsel bir perspektifle ele alarak özellikle “Ferhat ile Mecnun” ve “Leyla ile Şirin” gibi uydurma çiftler oluşturdu. Kültürel ve coğrafi kökenli bilindik aşk hikayelerini hatırlatarak, “Bilinen ne aşklar yaşansa da kim bilir bilinmeyen ne aşklar yaşanmıştı” ifadesiyle eşcinselliği normalleştirerek kutladı. Durex, bu ilanlarda "Aşkını filtresiz yaşa!" mesajı ile #pride2018 ve diğer ilgili etiketlerle destek sağladı.

“Aşkın Cinsiyeti Olmaz” başlıklı reklam kampanyasından bir kare

Benzer şekilde, Durex 2019 yılında “Aşkın Cinsiyeti Olmaz” sloganıyla LGBT+ temalı reklam yayınladı [1]. “Dans eşini ruhuyla seçenler, müziği hissederek dans ederler. Değil mi?” diyerek eşcinsel çiftlerin dans ettikleri sahnelerden bir reklam hazırladı. Yayımladığı platformlarda LGBT+ temalı içerikler üreten Gmag dergisini de etiketledi. 

Markanın LGBT temalı reklam kampanyasından bir kare

Durex, 2020 yılında #LGBTHaklarıİnsanHaklarıdır etiketiyle, Ahmet Mümtaz Taylan’ın seslendirdiği bir reklam filmi yayınladı [2]. Reklam filminde, bir çok eşcinselin yanı sıra, kadın kıyafeti giyen erkekler de mevcut.  “Kendi bildiği yolda yürüyenlerin onur haftası kutlu olsun” mesajıyla sonlanıyor.