Diesel ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Giyim markası Diesel, LGBT kuruluşlarıyla iş birliğinin yanı sıra transseksüel ve eşcinsel içerikli reklam kampanyaları ile LGBT topluluğuna destek sunuyor.
Diesel ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Diesel, LGBT+ topluluklarını destekleyen ve bu desteği pazarlama stratejisi olarak kullanan bir İtalyan perakende giyim markasıdır. Marka, özellikle reklam kampanyaları ile tanınmakta ve eşcinselliği 1994'ten beri reklamlarına entegre etmektedir. Ayrıca, LGBT+ topluluğuna olan desteğini Pride koleksiyonları ve etkinlik sponsorlukları ile göstermiştir.

2017 yılında "Make Love Not Walls" adlı kampanyası ile Trump'ı eleştirerek LGBT topluluğunu desteklemiştir. David LaChapelle'in Diesel'in SS17 kampanyası için hazırladığı bu reklamda, Trump'ın yabancı düşmanlığına karşı bir duruş sergiliyor olsa da bir eşcinsel düğünü, eşcinsel çiftlerin öpüştüğü sahneler ve çıplak bir adamın karşısında gökkuşağı renkli bir tank içeriyor. Aralarında eski Gay Times kapak yıldızı Laith Ashley'in de bulunduğu çok sayıda LGBT+ topluluğu üyesi de yer alıyor.

LGBT temalı reklam kampanyasından bir kare

2019 yılında Diesel, LGBT+ temalı ilk özel koleksiyonunu çıkardı. Diesel, karının bir kısmını LGBT+ aktivizmi ile bilinen The Stonewall Inn Gives Back Initiative'e bağışladı.

Markanın LGBT temalı özel koleksiyon ürünleri

2020 yılında Diesel, transseksüelliği konu alan bir reklam filmi çekti. Reklam filminde, kadın olmak isteyen bir erkeğin karşı cins hormonları aldığını, başlangıçta erkek tuvaletini kullanırken daha sonra kadın tuvaletini tercih ettiğini, adını ve cinsiyetini değiştirdiğini görüyoruz. Tüm bunları yaparken Diesel ürünlerini kullandığı gösteriliyor. Reklam filmi, cinsiyetini değiştiren bu kişinin bir kiliseye yerleşip rahibe olduğunu gösteriyor.

Cinsiyet değiştirmeyi konu edinen LGBT temalı reklam filminden bir kare