Devilman Crybaby | Anime & Manga

+18 içeriklere sahip animede şiddet, uyuşturucu, satanizm, cinsellik ve eşcinsellik temaları alenen işleniyor.
Devilman Crybaby | Anime & Manga

 

2018 yılında yayınlanan Devilman:Crybaby, içeriğinde yer alan uygunsuz sahneler sebebiyle +18 uyarısına sahip bir anime türü. Şimdilerde Netflix’te yayınlanan serinin sahneleri yüksek derecede çıplaklık içeriyor. Konusu itibariyle şeytanlarla girişilen mücadeleyi anlatan anime bu bakımdan günah ve suç olan pek çok eylemi de izleyiciye sunmuş oluyor. Dizi boyunca cinsellik, çıplaklık, taciz, tecavüz ve şiddet içeren görüntülere sıklıkla yer verildiğini görüyoruz. 

Örneğin ana karakter Akira’nın rüya sahnesinde cinsel ilişki tasviri yapılıyor. 

Bir diğer ana karakter Ryo’nun ise son sahnede arkadaşı Akira’ya aşık olduğunu fark ediyoruz ki burada da açıkça gey ilişki mesajı verilmekte. Serinin mangasında Ryo’nun eşcinsel olduğu açıkça gösterilirken animede bu durum çok üstü kapalı bir anlatımla ifade edilmiş. 

Moyuru Koda serinin bir diğer gey karakteri. Koda'nın eşcinsel olduğunu bir erkekle eşcinsel ilişkiye girdiği kısa bir sahneden anlayabiliyoruz.  

Dizinin dikkat çeken en önemli kısmı ise sabbath denilen satanist uyuşturucu partileri. 

Bu partilerde uyuşturucu, şiddet ve cinsellik temalı görsellerin kullanımı had safhada.

Dizide bu partiler şeytanları çağırmak için organize edilen satanist partiler olarak adlandırılıyor. 

Hikayenin konusu gereği sabbath partilerinde şeytanları çağırmak için cinayet, cinsel ilişki, eşcinsellik ve uyuşturucu kullanımı gibi türlü derecelerde suç ve günah sayılan eylemler yapılıyor.

Parti görüntülerinde birbiriyle yakın temasa giren çıplak insan tasvirlerine yer verilmiş. Dikkatli bakıldığında bazılarının erkek erkeğe ve kadın kadına dans ettikleri fark edilebilir. Bu yönüyle seri eşcinsel temsiliyetine de yer vermiş oluyor. 

Genel olarak sabbath sahnelerinin her detayı rahatsız edici görüntüler içeriyor. Dizi satanizm temasını merkeze aldığı için pek çok satanist ritüele da yer veriliyor. 

Örneğin çıplak insanların şeytan çağırmak için Ryo tarafından kanlarının döküldüğünü görüyoruz.

Serinin ilerleyen bölümlerinde de bu tarz içerikler yayınlanmaya devam edilmiş. Ana temanın, asıl şeytanlarla yarı şeytanlaşmış insanların mücadelesi olduğunu göz önüne aldığımızda animede nasıl bir dünya tasviri yapıldığını tahmin edebilirsiniz. İçeriğinde şiddet, uyuşturucu, satanizm, cinsellik ve eşcinsellik temalarını sıklıkla kullanan Devilman: Crybaby bu yönüyle +18 ve LGBT temalı yapımlar arasında gösteriliyor. Yaş sınırı olsa da çocukların internet dünyasında izlemesinin önünde bir engel olmadığından son derece tehlikeli ve yasaklanması gereken yapımlar arasında yerini alıyor.