City of Ghosts - Hayaletler Şehri

Netflix dizisi, sözde transseksüel bir çocuk oyuncu tarafından seslendirilen bir non-binary karaktere ve eşcinsel evliliğe yer veriyor.
City of Ghosts - Hayaletler Şehri

 

City of Ghosts (Hayaletler Şehri), Netflix'in orijinal içeriklerinden biri olarak yayınlanan bir Amerikan animasyon televizyon dizisidir. Belgesel tarzındaki bu çocuk dizisi, Los Angeles'ta yaşayan ve gerçek dünyadaki hayalet hikayelerini keşfetmeyi amaçlayan bir grup çocuğun maceralarını ele almaktadır.

Netflix çocukta yayınlanan bu “sevimli” görünümlü dizi, önemli bir LGBTQ+ temsiline sahiptir. 

İkinci bölümün başında, transseksüel bir çocuk oyuncu olan Blue Chapman tarafından seslendirilen Hayalet Kulübü'nün obje uzmanı Thomas, İngilizcede cinsiyetsiz zamirler olan “they/them” zamirlerini tercih ettiğini belirtir. Yani iki cinsiyeti de reddeden bir non-binary karakter olduğunu ifade eder. Replik Türkçe seslendirme ve altyazıda "ne kız ne de oğlanım" şeklinde çevrilmiştir.

Daha önce "Adventure Time"ın süpervizör yönetmenliğini yapmış olan ve bu dizinin yapımcısı olan Elizabeth Ito, Mart 2021'de Vulture adlı dergiye verdiği röportajda Thomas'ın non-binary olduğunu doğrulamış ve gelecekte karakterin hikayesini daha da genişletmeyi umduğunu belirtmiştir. Bu tercihinin Netflix tarafından olumlu karşılanmasından duyduğu memnuniyeti de ifade etmiştir.

Ayrıca, dördüncü bölümde Jasper karakteri iki “anneyle” birlikte gösterilmekte ve bu yolla eşcinsel evliliklerin normalleştirilmesi amaçlanmaktadır.