Citrus | Anime & Manga

Eşcinsel ilişki, lezbiyenlik, panseksüellik gibi kavramları kullanarak gençlere hitap eden anime, ensest ilişkiyi de romantize eden sapkın bir yapım.
Citrus | Anime & Manga

 

2018 yılında yayınlanan aynı isimli popüler mangadan uyarlanan Citsur dizisi, Yuzu adında genç bir kız ile üvey kız kardeşi Mei arasındaki eşcinsel ilişkiyi ele alıyor. Başlarda birbiriyle anlaşamayan iki üvey kardeş kısa zamanda birbirlerini tanımaya ve anlamaya başlıyor. Ancak bir noktada işler arkadaşça, kardeşçe bir yakınlık kurmaktan ziyade duygusal ve bilhassa eşcinsel bir boyuta geçiyor. 

Bu yönüyle Citrus’un açıkça ensest lezbiyenlik temasına sahip sapkın bir yapım olduğunu söyleyebiliriz.

Dizinin ana karakterleri iki üvey kız kardeş olmaları sebebiyle aynı evde, aynı odada ve aynı yatakta vakit geçiriyorlar. İkili arasındaki sapkın sahneler romantik bir atmosferde sunuluyor.

Bir sahnede “Hayır, kız kardeşler böyle şeyler yapmazlar” demelerine karşılık ilişkilerini sürdürmeye devam ettikleri görülüyor. 

Animenin sonunda bu iki karakterin evlendirilmesi ise meseleyi daha farklı bir boyuta taşıyor. Eşcinsel ve hatta ensest evliliğin de normalleştirildiği dizide Yuzu ve Mei haricinde de pek çok eşcinsel karakter bulunmakta. Bunlar zaman zaman ikilinin arasına giren yan rollerde yer alıyorlar. Bu yönüyle dizideki kadın karakterler arasında eşcinsel bir ilişki ağı olduğunu söyleyebiliriz.

Örneğin  Matsuri adındaki bir kız karakter baş karakter Yuzu’ya eşcinsel ilgi duyuyor. İkili arasındaki eşcinsel yakınlaşmalara açıkça yer veriliyor.  

Bir başka karakter Himeko da, Mei’ye duyduğu ilgi sebebiyle eşcinsel bir profil sergiliyor. Aynı şekilde yan roldeki Suzuran’ın Mei’ye duygusal hisler beslemesi fakat karşılık alamaması da onun lezbiyen olduğunu ortaya koyuyor.

Serinin bir diğer karakteri Sara Tachibana ise panseksüelliği temsilen oluşturulmuş bir karakter. Esas cinsiyeti kadın olan Sara çocuksu bir görünüme sahip. Ana karakter Mei’ye onu sevdiğini ilan ettiği sahneyle dikkatimizi çekiyor. Panseksüellik, cinsiyet ve cinsiyet tanımlarından bağımsız olarak her türden insana cinsel meyili ifade eden bir LGBT kavramı.

Bu yönüyle bakacak olduğumuzda karakterler arasındaki lezbiyen ilişkiye odaklanan Citrus dizisinin, LGBT ideolojisinin görünürlüğüne katkı sağlayan bir noktada durduğunu söylemek mümkün. Eşcinsel ilişki, lezbiyenlik, panseksüellik gibi kavramları kullanarak gençlere hitap eden Citrus dizisine internet ortamından erişim sağlanabiliyor. Ayrıca ensest ilişkinin normalleştirilmesi bakımından da son derece sakıncalı ve yasaklanması gereken bir yapım.