Chip ve Potato

Eşcinsel karakterlere yer veren çizgi dizi, gey çift, eşcinsel evlilik, iki babalı ebeveynlik gibi kavramları genç zihinlere yerleştirmeyi amaçlıyor.
Chip ve Potato

 

Küçük yaştaki çocuklar için hazırlanan Chip ve Potato, bir köpeğin oyuncak arkadaşıyla yaşadığı hayatı anlatan bir Netflix animasyon serisidir. Onu diğer çocuk yapımlarından ayıran nokta ise bölümlerinde LGBT temasını açıkça işlemesidir.

Örneğin ikinci sezonda yer alan bir bölümde iki gey zebraya rastlanır. Üstelik bu iki zebranın çocukları da vardır. Sırasıyla kendilerini tanıtan eşcinsel çift, çocukları işaret ederek “bunlar da bizim ikiz bebeklerimiz” şeklinde bir ifade kullanır. İzleyici kitlesi çocuklar olan animasyon dizisinde, açıkça gey zebralardan oluşan bir aile tasviri yapılmış, böylelikle bu karakterler üzerinden gey çift, eşcinsel evlilik, iki babalı ebeveynlik gibi kavramların genç zihinlere yerleştirilmesi amaçlanmıştır.

Serinin her bir parçasında gökkuşağı kullanımına rastlanır. Bu noktada gökkuşaklarının sıradan birer süsleme olarak algılanması oldukça iyi niyetli bir yaklaşım olacaktır. 

Nitekim dizide ana karakterin gittiği okulun tuvalet kapısındaki gökkuşağı bize asıl meselenin süsleme veya renklendirme olmadığını göstermektedir. 

Yan yana duran bu iki kapıya gökkuşağı üzerinde klozet resmi asılmıştır. Kapılarda herhangi bir cinsiyet ifadesine rastlanmadığı ve dolayısıyla tuvaletlerin cinsiyetsiz tuvaletler olduğu da fark edilecektir. LGBT ideolojisinin sosyal hayatta uygulamaya çalıştığı cinsiyetsiz tuvalet projesine bir çocuk dizisinde rastlamak oldukça rahatsız edicidir.

Çok açık bir biçimde LGBT temasının işlendiği Chip ve Potato serisi, şimdilerde Netflix’in yetişkin bölümünde +18 uyarısıyla yayınlanmaya devam ediyor. Ancak çocuk kategorisinde de Chip ve Potato’nun tatil özel bölümüne yer veriliyor.