Bosch ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Beyaz eşya markası Bosch, Türkiye'de yayınlanan ütü reklamıyla toplumsal cinsiyet teması üzerinden kadın ve erkek rollerinin iç içe geçirildiği farklı bir senaryo sunuyor.
Bosch ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

 

Uluslararası alanda LGBT kuruluşları ile ortaklık kuran ve bu kuruluşlara desteğini sürdüren Bosch, Türkiye’de yayınladığı ütü reklamında toplumsal cinsiyet temasını işlemiştir. Bosch’un 2017 yılında yayınladığı ütü reklamında, kadın ve erkek rolleri değiştirilerek izleyiciye toplumsal cinsiyet eşitliğini vurgulayan yeni bir kadın-erkek profili sunulmuştur. Bu şekilde cinsiyetlerin nötrleştirilmesi, iç içe geçmesi ve belirgin özelliklerin silinmesi amaçlanmaktadır. 

Toplumsal cinsiyet temalı reklam filminden bir kare

Söz konusu reklam filminde bir tarafta çamaşır yıkayan, ütü yapan ve bebek bakan bir baba, diğer tarafta ise çocuklarını alarak dışarı çıkan bir anne figürü görülmektedir. Kadın ve erkeğin alışılagelmiş üstlenilmiş sorumluluklarının yerini değiştiren reklam, cinsiyet eşitliğinden ziyade toplumsal cinsiyet teması ile cinsiyetlerin yer değiştirmesi fikrini vurgulamaktadır. 

Reklamın ana teması olan toplumsal cinsiyet kavramı, kadın-erkek cinsiyetini doğuştan gelen biyolojik cinsiyet ve sonradan kazanıldığı iddia edilen toplumsal cinsiyet olarak iki gruba ayırmaktadır. Toplumsal cinsiyet kavramına göre cinsiyete özgü davranışlar değiştirilebilir ve kadınlar erkeklik rollerine, erkekler kadınlık rollerine bürünebilir. Bu sayede kişinin cinsiyeti ve cinselliği biyolojik zemininden koparılarak yeniden tanımlanmaktadır. 

Video kaynak: 

https://www.youtube.com/embed/WEgvp3xH818