Bluey | Animasyon Çocuk Dizisi

Animasyon çocuk dizisi Bluey, yeni yayınlanan bir bölümünde iki anneli ebeveynlik ve eşcinsellik kavramları üzerinden LGBT temsiliyetine yer vererek ailelerin güvenini kaybetmiştir.
Bluey | Animasyon Çocuk Dizisi


İlk kez 2018’de yayınlanmaya başlayan Avustralya yapımı çocuk dizisi Bluey, bir yıl sonra Disney+ platformunda yayınlanmasıyla birlikte dünya çapında popüler hale geldi. Dizi, antropomorfik bir köpek ailesini ve ailenin büyük kızı Bluey'in kardeşi Bingo ve arkadaşlarıyla birlikte günlük hayatta yaşadığı maceraları konu alıyor. 

Yayınlandığı günden bu yana ebeveynler tarafından uygun içerik olarak benimsenen ve geleneksel değerleri koruduğu söylenen Bluey, yeni yayınlanan bir bölümünde yer verdiği LGBT temsiliyeti ile güvenilirliğini kaybetmiş durumda. Toplam 3 sezonluk dizinin son bölümlerinde eşcinsellik teması yer alıyor. Özel bölüm olarak yayınlanan bölümde, Bluey'nin arkadaşı Chihuahua cinsi köpek Pretzel’in iki lezbiyen annesi olduğu görülüyor. İlgili sahnede Pretzel, evcil gine domuzu ile ilgili bir anısını paylaşırken iki annesi olduğunu belirterek: "Gine domuzum kaçtığında annemler bana onun geri dönebileceğini söyledi ama dönmedi." diyor. Dizinin orijinal dilinde “annemler” ifadesi kullanılırken Türkçe versiyonunda ise bu kısmın gizlendiğini ve “annem” olarak değiştirildiğini görüyoruz. 

Eşcinsel
İlgili sahnede Pretzel adlı karakter, evcil gine domuzu ile ilgili bir anısını paylaşırken iki annesi olduğunu belirtiyor.

İlgili bölümde verilmek istenen mesajın ilerleyen bölümlerde daha açık ve net bir temsiliyete dönüşüp dönüşmeyeceği merak konusu. Öte yandan, söz konusu sahnenin LGBT aktivistleri tarafından olumlu karşılandığını ve  eşcinsel çiftlerin çocuklara yönelik içeriklerde görünmesinin normalleştirilmesini sağlayacak bir adım olarak yorumlandığını belirtmek gerekiyor.

LGBT hareketinin savunduğu iki anneli ebeveynlik, eşcinsellik ve eşcinsel aile kavramları üzerinden LGBT temsiliyetine yer veren Bluey dizisi, Disney+ platformunda, Disney Kids Türkiye resmi YouTube kanalında ve Bluey Türkçe resmi YouTube hesabında yayınlanmaya devam ediyor.