Bleach | Anime & Manga

Lezbiyen karakterin taciz boyutuna varan davranışları seri boyunca son derece normal ve esprili bir şekilde ele alınıyor.
Bleach | Anime & Manga

 

Tüm zamanların en popüler anime dizilerinden biri olan 2004 yapımı Bleach dizisi, hayaletleri görme yeteneği olan Ichigo Kurosaki isimli lise öğrencisi gencin maceralarını anlatıyor. Fantastik, macera türündeki yapımın içeriğinde ise LGBT’li karakterlere yer verilmiş durumda.

Bunlardan ilki ve belki de en dikkat çekeni Chizuru Honsho isimli lezbiyen karakter. Yer aldığı tüm sahnelerde prenses anlamına gelen "Hime" dediği Orihime isimli bir kıza ilgi gösteriyor. Eşcinselliğini gizlememesi ve eşcinsel olmayan kadınlarla ilişki kurmaya yönelik tacize varan ısrarlı tavırları dizide son derece normal ve esprili bir şekilde ele alınıyor. Bu karakterin tacizci kimliği bir kenara bırakılarak takındığı rahatsız edici tavırlar sempatik bir biçimde gösterilmiş. 

Seri boyunca bu karakterin diğer kıza yaptığı sarkıntılıkları izliyoruz. Ona her fırsatta sarılıyor, öpmek istediğini dile getiriyor ve abartılı iltifatlar edip evine davet ediyor.

Chizuru karakterinin lezbiyen oluşunu saklamaması ve kadın karakter Orihime’ye sarkıntılık ettiği sahnelerin “sersem aşık” profilinde gösterilmesi dikkatlerden kaçırmamız gereken önemli bir nokta. Karakterin taciz boyutuna varan davranışları seri boyunca esprili bir şekilde işlenmeye devam ediyor.

Serinin bir diğer karakteri Tatsuki bir kadın olmasına rağmen siyah kısa saçları ve tavırları itibariyle daha maskülen bir havaya sahip.

Serideki lezbiyen karakter Chizuru’nun, arkadaşına yaptığı sarkıntılıkları engellemeye çalışırken takındığı korumacı tavır bu karakterle ilgili düşüncelerimizi gözden geçirmemizi gerektiriyor. Bir genç kız, ona sarkıntılık eden bir lezbiyen ve ona karşı aşırı sahiplenici olan erkeksi tavırlarda bir başka kızın oluşturduğu sahneler bu yönüyle bir hayli kafa karıştırıcı duruyor. 

Dizide yer alan Giselle Gewelle adlı bir diğer karakter, esas cinsiyeti erkek olan bir trans. Göğüsleri erkek tipi düz çizilmesine rağmen sesi ve tavırları itibariyle tamamen feminen bir duruşa sahip olan Giselle, serinin diğer kadın karakterlerine gösterdiği ilgi neticesinde hem trans hem lezbiyen profilde görülmektedir.

İçeriğinde yer alan lezbiyen ve trans karakterler ve bu karakterlerin tacizci yönlerinin ele alınıp parlatılması sebebiyle Bleach serisi LGBT ideolojisini yansıtan yapımlar arasına girmiş bulunuyor.