Bilim İnsanı Ada Arı - Ada Twist, Scientist

Gey bir çiftin evliliğine yer veren animasyon dizisi, eşcinselliği normalleştirmeyi hedefliyor.
Bilim İnsanı Ada Arı - Ada Twist, Scientist

 

Bilim İnsanı Ada Arı, Andrea Beaty tarafından yazılan aynı adlı çocuk kitap serisinden uyarlanan bir animasyon televizyon dizisidir. Dizi, Netflix platformunda yayınlanmaktadır ve her bir bölümü yaklaşık 20 dakika uzunluğundadır.

Dizi, meraklı ve bilimsel düşünceye sahip genç kız Ada Twist'in maceralarını anlatır. Ada, çevresindeki dünyayı anlamaya çalışan, sorular soran ve deneyler yapmaktan hoşlanan bir karakterdir. Dizide Ada'nın ailesi, öğretmeni, arkadaşları ve evcil maymunu ile olan etkileşimleri ve bilimsel keşifleri ele alınır. Her bölümde Ada, farklı soruları araştırarak ve deneyler yaparak yeni şeyler öğrenmeye çalışır.

Dizi, "Dora the Explorer" ve "Doc McStuffins" gibi popüler çocuk animasyonlarından esinlenilerek hazırlanmıştır. Netflix platformunda çocuklar için yayınlanan içeriklerden biridir. Ancak 4. sezonun 11. bölümü, eşcinsel bir evliliğe odaklandığı için tartışmalara neden olmuştur. 

Bahsedilen bölümde, Ada ve arkadaşları şehre ulaşan bir kasırgaya karşı mücadele ederler. Kasırga nedeniyle bir etkinliğe katılmakta sorun yaşayan konuklara yardım etmek için kasırganın yönünü değiştirerek, tüm konukların etkinliğe katılmasını sağlarlar. Bu etkinlik çocuklar tarafından düzenlenir ve çoğunluğu çocuk olan konukların önünde gey bir çift evliliklerini ilan ederken öpüşürler.

Gey çiftin arkadaşlarının ve ailelerinin evliliğe tam destek verdiklerini belirtmesiyle, eşcinsel evliliğin normal olduğu mesajı verilir.

Netflix, başlangıçta okul öncesi çocuklara yönelik olarak yayınladığı bu diziye "Genel İzleyici" sınıflandırması vermiştir. Ancak daha sonra izleyici kitlesini +18 yaş olarak güncellemiş görünüyor.

Netflix, çocuklar ve ergenler için ürettiği dizilere kasıtlı olarak sürekli LGBT unsurları eklemektedir. Ebeveynler, çocuklarının izlediği içeriğin farkında olmalı ve içeriklerin ne tür mesajlar içerebileceğine dikkat etmelidir.