Bebek Bakıcıları Kulübü - The Baby-Sitters Club

Trans ve lezbiyen karakterlere yer veren gençlik dizisi, çocuk kategorisinden kaldırılsa da yetişkin kategorisinden hâlâ erişilebiliyor.
Bebek Bakıcıları Kulübü - The Baby-Sitters Club

 

2021 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan Bebek Bakıcıları Kulübü, orijinal adıyla "The Baby-Sitters Club", aynı adlı romandan uyarlanan bir gençlik dizisidir. Bir grup genç kızın çocuk bakıcısı olarak çalışmaları ve yaşadıkları hayatı konu edinir. Başlangıçta Netflix çocuk kategorisinde olarak servis edilen bu yapım, içeriğinde yer alan LGBT öğeleri sebebiyle -muhtemelen gelen şikayetler üzerine- artık Netflix’in çocuk kategorisinde yer almıyor. Ancak yetişkin bölümünden erişim hâlâ mümkün. (Bu da dizinin çocuk kitlesinin Netflix yetişkin kategorisine çekilmesi anlamına geliyor.)

Dizinin ilk sezonun yer alan bir bölümde pembe kıyafetler içinde bir kız çocuğu görüyoruz. Buraya kadar her şey normal. 

Ancak bu kız çocuğu üzerini değiştirmek için odasına gittiğinde, giysi dolabının erkek çocuk kıyafetleriyle dolu olduğu gösteriliyor. Ona bu durum sorulduğunda “Onlar benim eski kıyafetlerim. Yenisi burada.” şeklinde bir ifadeyle pembe elbiselerle dolu çekmecesini açıyor. Böylelikle bu küçük çocuğun cinsiyet değiştirdiği (trans çocuk olduğu) vurgulanıyor. 

Bölümün ilerleyen kısmında hastalanan ve hastaneye kaldırılan çocuğa doktorlar esas cinsiyeti (erkek) ile sesleniyor. Ancak çocuğun bakıcısı doktorlarla konuşarak onun kız olduğunu ifade ediyor. Ve çocuğa mavi önlük yerine pembe önlük verilmesini talep ediyor. Çevresindeki tüm yetişkinler tarafından desteklenen ve onaylanan bir trans çocuk portresi çiziliyor. Dizide bu çocuğun, kendisi de trans olan bir çocuk aktör tarafından canlandırıldığını da belirtmek gerekiyor. Kai Shappley isimli dokuz yaşındaki bu trans çocuğun yer aldığı dizi, bu yönüyle LGBT ideolojisinin savunduğu “trans çocuk” temsiliyetini gerçekleştiriyor. 

İkinci sezonda ise lezbiyen karakterler öne çıkıyor ve iki genç kızın lezbiyen ilişkisine yer veriliyor.

Bu yönüyle Bebek Bakıcıları Kulübü’nün LGBT temasına sahip yapımlar arasında olduğunu söylemek mümkün. Netflix’te sonradan +18 uyarısıyla yayınlanan dizi temel olarak ergenlik çağındaki çocuklara hitap ediyor.