Aveeno ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları

Cilt bakımı ve güzellik ürünleriyle ön plana çıkan Aveeno markası, yayınladığı bir reklam filminde bir erkek çocuk üzerinden LGBT temsiliyeti yapmıştır.
Aveeno ve LGBT Temalı Reklam Kampanyaları


Johnson & Johnson'a ait bir marka olarak faaliyet gösteren Aveeno, cilt bakımı ve güzellik ürünleriyle ön plana çıkmaktadır. Nemlendiriciler, vücut losyonları, güneş koruyucular, yüz temizleme jelleri ve bakım ürünlerinin yanı sıra bebek ve çocuk cildi için özel olarak hazırlanan ürünlerini de satışa sunmaktadır. Aveeno Kids ismiyle piyasaya sürülen ürünlerin tanıtım reklamında ise çocuklar üzerinden LGBT temsiliyetine yer verildiği görülmektedir. 

2022 yılına ait “Çocuklar Yapar” temalı bir reklam kampanyasında bir erkek çocuğunun kendi başına yıkanmak istediği görülmektedir. Aveeno şampuanı kullanan çocuğun banyodan sonra üstünde bir astronot tulumu, altında ise gökkuşağı renklerinde bir tütü etek olduğu görülmektedir. Reklamın sonunda çocuk eteği ve tulumuyla mutlu bir şekilde oynarken, markanın animasyon karakteri olan rakun: "Balerin bir astronot mu? Harika!" ifadelerini kullanmaktadır. Söz konusu reklam filminde erkek çocuk üzerinden bir LGBT kavramı olan crossdressing (karşı cinsin kıyafetlerini giyme) örneği sergilenmektedir. Yayınlandığı tarihte izleyiciler tarafından tepkiyle karşılanan reklamın, çocukları cinsiyet konusunda karmaşaya sürekleyeceği uyarısında bulunulmuştur.

Aveeno
Aveeno Kids'in erkek çocuk üzerinden LGBT temsiliyeti yaptığı reklam filminden bir kare