Attack on Titan | Anime & Manga

Animenin yapımcısı George Wada, seride lezbiyen bir çift olduğunu doğruluyor.
Attack on Titan | Anime & Manga

 

Attack on Titan (Shingeki no Kyojin) bir Japon manga ve anime serisidir. Seri, insanlığın devasa yaratıklar olan "Titanlar" tarafından tehdit edildiği distopik bir evrende geçmektedir. Hikaye, güvenli şehir olan "Maria"nın Titanlar tarafından saldırıya uğramasıyla başlar. Titanlar, insanları yemeye yönelik saldırgan davranışlar sergileyen devasa yaratıklardır ve sıradan insanlardan çok daha büyüklerdir.

Annesi gözleri önünde bir Titan tarafından yutulan Eren, intikam ateşiyle yanar ve dış dünyayı keşfetmek ve Titan tehdidini sona erdirmek için harekete geçer. Eren ve arkadaşları, insanlığın kalanıyla beraber surlar içine sıkıştığı güvenli bölgeden uzaklaşarak dış dünyayı keşfederken, gizemli olaylar ve politik entrikalar arasında Titanların sırrını çözmeye çalışırlar.

Seri, epik aksiyon sahneleri, derin karakter gelişimi ve karmaşık bir hikaye örgüsü ile ünlüdür. Ayrıca, Attack on Titan, insan doğasının karanlık yönlerini, adalet ve özgürlük kavramlarını ve toplumun karmaşıklığını ele alan derin temalara da sahiptir.

Titanlar, seri boyunca çıplak şekilde gösterilmekteler.

LGBT Teması

Ymir adlı karakter, seride LGBT'yi temsil eden karakterlerden biridir. Ymir, hem mangada hem de animede yer alan dikkat çekici bir karakter olup lezbiyen kimliğiyle tanınır. Attack on Titan'ın ikinci ve üçüncü sezonlarının önde gelen karakterlerinden biri olan Ymir, aynı zamanda Historia Reiss olarak da bilinen Christa adlı karaktere lezbiyen hisler duyar. 

Animenin yapımcısı George Wada daha önce Ymir ve Christa'nın lezbiyen bir çift olduğunu doğrulamıştır. 

Hikayenin ilerleyen bölümlerinde, Ymir'in Historia'ya bir mektup yollar. Mektupta yakında öleceğini ve pişman olduğu tek şeyin onunla evlenmemiş olduğunu ifade eder.

Attack on Titan’daki lezbiyen çiftin figürlerinin yer aldığı ticari ürünlerin Trendyol gibi mecralarda satıldığı görülmektedir.

Bu ve benzeri lezbiyen, gey ve ensest temalı animelere yaş sınırlamaları konulması aslında beyhudedir. Zira çevrimiçi birçok platforma yaş engeli olmaksızın her yaştan çocuk ve genç erişebilmekte ve bu içerikleri izleyebilmektedir. Bu ve benzeri yapımların sahip olduğu çocuk hayran kitlesi bu durumun en somut örneğidir. 

Ebeveynler ve eğitimciler, çocukların izlediği içerikleri anlamak ve değerlendirmek için çocuklarıyla iletişim kurmalı ve içerikleri izlemelidir. MeseleLGBT'nin amacı yetişkinleri, anne babaları ve eğitimcileri bu sakıncalı içeriklerden haberdar edip çocuk ve gençlerin bunlara erişimini engellemelerine yardımcı olmaktır.