Andi Mack

Erkek karakterler üzerinden eşcinsellik temasının işlendiği dizide, oyuncu kadrosu çocuklardan oluşuyor.
Andi Mack

 

2017 yılında Disney Channel’da yayınlanan gençlik dizisi Andi Mack, içeriğinde yer alan gey karakterler nedeniyle LGBT temasına sahip yapımlar arasına girmiştir. Erkek karakterler üzerinden eşcinsellik temasının işlendiği dizide oyuncu kadrosunun çocuklardan oluştuğu göz önüne alındığında ortaya çıkan tablo oldukça rahatsız edicidir. 

Ana karakterlerden Cyrus isimli çocuk açıkça bir gey temsiliyetine sahiptir. Jonah isimli bir başka erkeğe platonik aşk besleyen Cyrus, bir bölümde ona karşı açıkça “Ben bir eşcinselim” diyerek itirafta bulunur. 

Arkadaşları tarafından da cinsel meylini açıkça ifade etmesi konusunda destek gören çocuğun bu hali oldukça doğal bir durummuş gibi yansıtılır.

İlerleyen bölümlerde ise izleyicileri daha vahim bir tablo bekler. Jonah’tan herhangi bir karşılık alamayan çocuk, TJ isimli bir başka erkek çocukla yakınlaşır. 

İkilinin arasında bir gey romantizmi başlar ve bu eşcinsel ilişki dizi boyunca ilerletilir. Bu noktada belirtmek gerekir ki ana karakterlerden Cyrus’ın daha hassas, ürkek ve feminen bir yapısı varken TJ isimli çocuk daha korumacı ve maskülen bir tavır sergiler. 

İkilinin hikayesi “nefretten doğan aşk” teması ile başlar ki bu da aslında kadın erkek ilişkileri için kullanılan klişeleşmiş bir temadır. Bu bilgiler ışığında Andi Mack dizisinin açıkça LGBT temsiliyetine sahip bir yapım olduğunu söylemek mümkündür. Kurgu ve karakterler itibariyle izleyiciler için yoğun bir LGBT vurgusu taşıyan dizi bu yönüyle Disney Plus’ta yayınlanmaya devam etmektedir.