Yeni Mutantlar (The New Mutants)

Marvel yapımı Yeni Mutantlar filminin yapımcısı filmin eşcinsel ilişki yaşayan genç kızlara yer vereceğini heyecanla ifade ederken, başrol oyuncularından biri filmde kuir ilişkilerin temsil edilmesinin çok önemli olduğunu belirtmiştir.
Yeni Mutantlar (The New Mutants)

 

Yeni Mutantlar (The New Mutants), Marvel Comics'in aynı adlı süper kahraman takımından uyarlanan ve 20th Century Fox tarafından dağıtılan ABD yapımı süper kahraman filmidir. X-Men evreninde geçen film, travmatik olaylarla mutant olduklarını keşfeden bir grup gencin, izole edilmiş halde bulundukları mutant rehabilitasyon merkezinin sandıkları gibi bir yer olmadığını fark etmeleriyle gelişen olayları konu edinmektedir.

The New Mutants'ın yönetmeni, filmlerinde eşcinsel ilişki yaşayan genç kızları izleyeceği için “heyecanlı” olduğunu belirtmiştir: “İnsanlar bana en çok ne için heyecanlı olduğumu soruyor. Evet, filmde büyük kavgalar ve göz alıcı görsel efektler var, fakat bu filmde iki kızın uzanıp gökyüzünü izlediği sahnenin olacağını düşünmek bile harika. O sahneyi görecek olmak beni heyecanlandırıyor.” 

Eşcinsel çifti canlandıran oyunculardan biri olan Maisie Williams, filmlerde kuir (queer) ilişkilerinin “temsil edilmesinin” çok önemli olduğunu düşündüğünü söylemiş, kuir bir süper kahramanı canlandırdığı için “heyecanlı” olduğunu belirtmiştir. Comic Con’da konuşan oyuncu, kuir ilişkilerine beyaz perdede yer verilmesinin altını çizerek, “Bir ilişkinin böyle görünebileceğini görmek harikaydı,” yorumunda bulunmuştur. 

Eşcinsel
Yeni Mutantlar filmdinde yer verilen eşcinsel karakterler.

Filmin alt metnine bakıldığında, LGBT topluluğunun günümüzde mutantlar gibi görüldüğü ve ötekileştirildiği mesajı verilerek bu topluluğa karşı sempati oluşturmak amaçlanmakatadır. LGBT topluluğu, toplum tarafından dışlandıklarını söylenen ve örgütlenip düzeni değiştirme umuduyla savaşan mutantlara benzetilir. Filmin sonunda mutantlar kafalarına koyduklarını yapıp kahraman ilan edilirler.