X-Men: The Animated Series'in yeni versiyonu X-Men '97

Disney, 'X-Men' dizisinin bir erkek karakterini 'nonbinary' olarak tasvir etmesiyle gündeme gelerek eleştirilere maruz kalıyor.
X-Men: The Animated Series'in yeni versiyonu X-Men '97


Kaynak: westernjournal.com
Erişim tarihi: 16.02.2024
Yayınlanma Tarihi: 15.02.2024

Disney, 2023'te gişe konusunda oldukça kötü bir yıl geçirdi.

Bir zamanların aile dostu şirketi artık toplumsal cinsiyet ideolojisi, eleştirel ırk teorisi ve diğer aşırı partizan inançları tüm projelerine olmasa da çoğuna dahil etmesiyle tanınıyor.

Empire Dergisi'nin yeni bir makalesine göre, Disney'in sözde “ilerici” mesajları, hayranların en sevdikleri yapımlardan biri olan "X-Men: The Animated Series"in yeni versiyonu olan "X-Men '97'yi bile olumsuz etkilemeyi başarmış durumda.

Yakında çıkacak olan Empire Dergisi'nin bir sayısında, orijinal seride (çizgi romanda) daha önce erkek olarak bilinen Morph karakterinin, Disney'in yeni versiyonunda "nonbinary" (iki cinsiyeti de reddeden kişi) olarak tasvir edileceği gösteriliyor.

Nonbinary
Disney yapımı X-Men '97 dizisinin yeni versiyonunda Morph karakteri nonbinary olarak tasvir edilecek.

Dergi, "Bu, nonbinary ve Wolverine arasında ilginç bir dostluk ilişkisi olan karaktere daha hafif bir yaklaşım" diyor. Bu haber daha önce sosyal medyada dolaşan bir klipte, X-Men '97 dizi sorumlusu Beau DeMayo tarafından da doğrulanmıştı. DeMayo, klipte "Morph bu sezon biraz farklı bir yönünü göstermeye karar verdi" demişti. Ancak hayranlar, Morph'un karakterindeki bu ani değişiklikten pek memnun değil. İlk X gönderisi, Morph'un karakterindeki değişikliği vurgulayan bir video, 1.600'den fazla kez yeniden paylaşıldı ve 1 milyondan fazla görüntülendi.

Görünüşe göre, "X-Men '97" dizisi için ilerici sosyo-politik mesajlar başlangıçtan beri planlanmıştı. Beau DeMayo, 2023'teki bir canlı yayın sırasında, dizinin hikayesinin "siyah bir eşcinsel erkek" olarak deneyimlerinden ilham aldığını açıklamıştı.

DeMayo, "Marvel Studios yapımcılarının benim siyah bir eşcinsel olarak yaşadıklarımdan ve bu hikayeyi nasıl şekillendireceğimizden gerçekten etkilendikleri konusunda en çok sevdiğim kısımlardan biri" dedi. X-Men '97, 20 Mart 2024 tarihinden itibaren Disney Plus platformunda izlenebilecek.

Disney'in LGBT temasına yer verdiği filmlerin bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.