Transformers: EarthSpark

Çocuklar için oluşturulan çizgi filmde, non-binary kavramı işlenerek çocuklara yönelik açıkça bir LGBT temsiliyeti yapılıyor.
Transformers: EarthSpark

 

Dünyaca ünlü Transformers serisi zaman içinde pek çok çizgi roman, film, dizi ve video oyununa konu olmuştur. Netflix’in çocuk kategorisinde yayınlanan “Transformers: EarthSpark” çocuklara özel bir animasyon serisidir. Konu olarak bir insan ailesiyle ittifak kuran yeni nesil robotların maceraları işlenmektedir. İçeriğini inceleyecek olduğumuzda ise bu yeni nesil robotlardan birinin açıkça LGBT temsiliyeti yaptığını fark etmekteyiz.

Dizinin ilk sezonunda yer alan karakterlerden Nightshade diğer robotlar gibi erkek görünümünde olmasına rağmen kendini İngilizcedeki “They/Them” cinsiyetsiz zamirleriyle tanımlıyor. Bu zamiri kullanması ise onun non-binary olduğuna işaret ediyor.  Bir LGBT kavramı olan non-binary, iki cinsiyeti de reddeden ve iki cinsiyetten herhangi birinde hissetmediğini iddia eden kişi anlamına geliyor. Ayrıca belirtmek gerekir ki zamir kullanımı LGBT topluluğunun en önem verdiği konulardan biridir. Cinsiyet bildiren veya bildirmeyen zamirleri kendi cinsel meyillerine göre kullanırlar.

Bu noktada dizinin Netflix’te yayınlanan son bölümünde karakterin non-binary olduğunu belirten bir diyaloğa yer verildiğini fark ediyoruz. Söz konusu sahnenin Türkçe dublajında, robotlar kendi aralarında konuşurken Nightshade hakkında “Onun zamiri ‘o’dur” şeklinde bir ifade kullanılıyor. Burada kastedilen “O” zamiri orijinal metinde “They/Them” (cinsiyet belli etmeyen "onlar") zamiri olarak geçiyor. Nightshade ise bu sözü onaylıyor ve İngilizcedeki cinsiyet zamirlerini kastederek “Kadın veya erkek, benim kim olduğumla uyuşmuyor.” ifadelerini kullanıyor. Böylece iki cinsiyeti de reddettiğini vurgulamış oluyor. Netflix’te henüz on bölümü yayınlanmış olan dizinin ilerleyen bölümlerinde ise bu durumun daha da pekiştirildiğini belirtelim. 

Örneğin Netflix’te yayınlanmayan bir başka bölümde, kendini non-binary olarak tanımlayan Sam isimli bir kadınla konuşan robot, bu sahnede non-binary kavramını öğreniyor. 

Çocuklar için oluşturulan bir çizgi filmde cinsiyet bildiren zamirleri reddederek ve özellikle non-binary kavramını işleyerek açıkça çocuklara yönelik bir LGBT temsiliyeti yapıldığını söylemek mümkün. Üstelik dizi bu haliyle Netflix’in çocuk kategorisinde +7 uyarısıyla yayınlanmaya devam ediyor.