The Goldfinch (Saka Kuşu)

2019 Warner Bros. yapımı The Goldfinch (Saka Kuşu) filmi, iki erkek çocuk üzerinden işlediği eşcinsellik teması ile LGBT temsiliyetine yer veriyor.
The Goldfinch (Saka Kuşu)

 

Saka Kuşu (The Goldfinch), Donna Tartt tarafından yazılan aynı adlı romanın uyarlaması olan 2019 yapımı Warner Bros. drama filmidir. Filmin yönetmenliğini John Crowley üstlenmiştir.

Hikaye, genç bir çocuk olan Theo Decker'ın yaşamını merkezine alır. Theo, New York'taki bir sanat galerisinde meydana gelen bir patlama sonucu annesini kaybeder. Olayın ardından "The Goldfinch" adlı ünlü bir tabloyu çalar ve bu tabloyu sahiplenir. Tablo, annesinin ölümünden sonra onun yaşamını şekillendiren önemli bir nesne haline gelir. Theo'nun hayatı, kayıp ve umutsuzlukla dolu bir serüvene dönüşürken, tablo ve etrafındaki olaylar da önemli bir tema olarak öne çıkar.

Filmin içinde, iki erkek “çocuğunun” öpüştüğü bir sahne bulunmaktadır. Theo'nun yolculuğu sırasında tanıştığı bir diğer karakter ise Rusya'dan sınıf arkadaşı Boris'tir. Theo evinden ayrılmak zorunda kaldığında, Boris, Theo'ya bir şey söyleyeceğini ifade eder ve ardından hızlıca onu öper.

LGBT
The Goldfinch (Saka Kuşu) filmi  iki erkek çocuk üzerinden işlediği eşcinsellik teması ile LGBT temsiliyetine yer veriyor.

Film ilerledikçe, seyirci Boris'in aslında tabloyu çaldığını Theo'ya itiraf etmeyi planladığını ve ona romantik bir ilgi duymadığını öğrenir. Öpücük sahnesinden daha fazla bahsedilmez ve Boris, filmde sadece bu sahnenin dışında bir kadınla romantik bir ilişki yaşarken görüntülenir. LGBT ideolojisini çocuklar üzerinden yansıtması bakımından son derece ciddi bir çarpıklık ve LGBT temsiliyeti ile karşı karşıya kalındığını söylemek mümkün.