Teen Titan’s Go!

Netflix’in çocuk kategorisinde +10 izleyici kitlesine hitap eden seri, esprili eşcinsellik anlatımıyla LGBT temalı yapımlar arasında yer alıyor.
Teen Titan’s Go!

 

Bir Cartoon Network yapımı olan ancak 2019 yılında Netflix’te yayınlanmaya başlayan “Teen Titan’s Go!” animasyon serisi, bir grup genç kahramanın kötülere karşı savaşını konu edinmektedir. Netflix’in çocuk kategorisinde +10 izleyici kitlesine hitap eden bu seri, karakterlerin tutum ve davranışları itibariyle LGBT temalı yapımlar arasında yer alır. Öncelikle dizide LGBT temsiliyetinin esprili ve imalı bir anlatımla seyirciye aktarıldığını belirtmek gerekir.

Bunlardan en bilineni üç ana erkek karakter arasında bir eşcinsel aşkın işlendiği sahnedir. 

Hikayeye göre aşk oku ile zehirlenen karakterler birbirlerinden hoşlanmaya başlar ve birbirlerine karşı güçlü bir cinsel çekim duyarlar.

Başta birbirlerinin vücutlarına dokunan karakterler, daha sonra sanki öpüşecekmiş gibi yakınlaşırlar.

Dizi boyunca ana karakterler üzerinden esprili ve ima yollu bir eşcinsellik anlatımı işlenmeye devam eder. 

Örneğin bu sahnede erkek karakterler “yanlışlıkla” öpüşürler. 

Bir diğer göze çarpan nokta diş perisi karakteridir. Karşımızda görünüş itibariyle erkeğe benzeyen ancak kendisini kadın olarak tanıtan bir karakter vardır.

Serinin bir bölümünde kadın görünümlü bir erkek paskalya tavşanı ile flörtleşen ve onunla evlenen diş perisi bir de çocuk sahibi olmuş gibi gösterilir. Bu sahne, serinin eşcinsel ilişki ve eşcinsel evlilik teması taşıyan kısmıdır.

Başta da belirttiğimiz üzere bu yapım genel olarak esprili ve şaka yollu bir eşcinsellik teması barındırmaktadır. Ancak bizim için önemli olan, bir içerikte nasıl ve ne miktarda LGBT temsiliyeti yapıldığı değil, orada herhangi bir LGBT temsiliyeti olup olmadığıdır.