Sekai Ichi Hatsukoi | Anime & Manga

Erkek erkeğe cinsel ilişkileri konu edinen anime, tacizi gibi ciddi bir suçu da meşrulaştırmaya yönelik bir tutum sergiliyor.
Sekai Ichi Hatsukoi | Anime & Manga

 

2011 yılında yayınlanmaya başlayan Sekai-ichi Hatsukoi, başrollerindeki iki erkeğin eşcinsel ilişkilerini merkeze alan bir anime serisidir. Doğrudan erkek erkeğe ilişkileri konu edinmesi nedeniyle anime ve mangalarda kullanılan “yaoi” kategorisine giren dizi, LGBT temasını alenen işleyen diziler arasında yer almaktadır.

Baş karakter Onedera tavır olarak feminen duruşuyla ilişkide kadınsı yönü temsil eder. Diğer adam Takano ise daha katı ve erkeksi duruşuyla bu ilişkinin erkeği olarak gösterilmiştir.

Bu iki karakter yıllar yıllar önce lisede bir ilişki yaşamış ve kötü biçimde ayrılmış olarak karşımıza çıkar. Animede, daha lise çağındaki çocukların eşcinsel ilişkisi olması sıradan bir durum gibi işlenir. 

Yeniden aynı iş yerinde karşılaşan ikili arasında geçen eşcinsel yakınlaşmalar ise romantik komedi tadında ele alınmıştır. Bu vesileyle eşcinselliğin romantikleştirilmesi ve normalleştirilmesi amaçlanmıştır. 

Takano’nun Onedera’ya karşı tacizleri masum bir flörtleşme yöntemi gibi işlenir. 

Daha ilk bölümden itibaren Takano’nun onu rızası dışında öpmesi ancak Onodera’nın buna yeterince tepki göstermeyip onunla çalışmaya devam etmesi rahatsız edici bir ayrıntıdır. İkilini bu tavrı dizi boyunca devam eder. Takano’nun tacize varan tutumuna karşılık Onodera yalnızca utanıp kızararak tepki verir. Böylelikle cinsel taciz romantize edilerek işlenmiştir.

Bunlar haricinde dizide Hatori ve Yoshino isimli iki erkeğin de eşcinsel ilişki yaşadıkları görülür. Onlar da hem eski arkadaş hem sevgili olarak gösterilir. 

Dizi genel itibariyle bir şirkette çalışan erkek editörlerin birbirlerine gösterdikleri eşcinsel meyli romantik komedi tadında seyirciye sunar. Bu yönüyle dizinin gey ilişkiler üzerinden LGBT temasını açıkça işlediğini söyleyebiliriz. İki ana karakterden Takano’nun taciz boyutundaki ısrarlı davranışları ve Onodera’nın çekingen duruşu ise tacizi gibi ciddi bir suçu meşrulaştırmaya yönelik bir tutum olarak görülmektedir.