Şapkadaki Kedi - Cat in the Hat

Netflix’in çocuk kategorisinde erişime açık olan film, içeriğindeki karakterler üzerinden queer ideolojisini işliyor.
Şapkadaki Kedi - Cat in the Hat

 

Şapkadaki Kedi aynı isimli çocuk kitabının bir uyarlaması olarak 2003 yılında vizyona girmiştir. Film, anneleri tarafından bakıcıya bırakılan çocukların bir gün evlerinde konuşan bir kedi ile karşılaşmasını konu ediniyor. Söz dinlemeyen yaramaz kedinin yanında getirdiği iki arkadaşı ise taşıdığı özellikler bakımından hayli dikkat çekici gözüküyor. 

Kedi, kısa boylu ve mavi saçlı iki karakteri tanıtırken onlara “şey bir” ve “şey iki” diye hitap ediyor. İsimleri olmayan ve şey olarak tanımlanan karakterlerin cinsiyetleri de belirsiz. Kadın mı erkek mi olduklarına dair herhangi bir bilgi verilmiyor. Bu noktada belirtmek gerekir ki filmde “şeyler” üzerinden bir cinsiyetsizlik teması işlenmektedir. LGBT’nin savunduğu queer ideolojisi temelde cinsel sınırsızlık ve nötr olma fikrini savunan, cinsiyet konusunda belli bir kalıba girmeyi reddeden ve bunun toplumsal düzeyde var olması için uğraşan bir ideolojidir. Şeyler üzerinden cinsiyetsizlik teması işlenmesi de akıllara doğrudan queer ideolojisini getirmektedir.

Film pek çok mecrada yayınlandığı gibi Netflix’in çocuk kategorisinde de erişime açık bulunuyor. On yaş ve üzeri çocuklar için uygun içerik olarak tavsiye ediliyor. 

Şapkadaki Kedinin bir de çizgi film versiyonu yapılmış ve TRT Çocuk’ta yayınlanmıştır. Çizgi film versiyonunda da “cinsiyetsiz şey” karakterlerine yer verilmiştir.