Ren ve Stimpy (Ren & Stimpy)

Geniş bir kesim tarafından çok fazla şiddet, cinsellik ve LGBT teması içerdiği yönünde eleştiri alan Ren & Stimpy dizisi, çocuklar için uygun bulunmamıştır.
Ren ve Stimpy (Ren & Stimpy)


Amerikan yapımı TV animasyon dizisi Ren & Stimpy, popüler kültürde oldukça önemli bir yere sahip olan bir çizgi dizidir. İlk kez 1991-96 yılları arasında Nickelodeon kanalında yayınlanmaya başlayan dizi, John Kricfalusi ve Bob Camp tarafından oluşturulmuştur.

Ren & Stimpy, baş karakterler Ren Höek isimli köpek ve Stimpy isimli bir kedinin etrafında dönmektedir. Ren genellikle sinirli gösterilirken, Stimpy ise saf, neşeli ve aptal bir karakter olarak tasvir edilir. İki karakterin birbirlerine olan tutum ve davranışları ise açıkça eşcinsellik teması içermektedir. Dizinin yapımcısı John Kricfalusi bir röportajında, Ren ve Stimpy'nin bir çift olup olmadığı sorusuna: "Kesinlikle evet. Ren'in durumunda bu tamamen kendi seçimi değildi. Elinden gelse güzel bir insan kadınla birlikte olmayı tercih ederdi. Ama bunu yapamayacağına göre, Stimpy daha kolay. Stimpy ise Ren'e deli gibi aşık." yanıtını vermiştir.

Esasen çocuklar için hazırlanan dizi, hızla geniş bir yetişkin hayran kitlesi kazanmıştır. Bunun sebebi birçok bölümde doğrudan yetişkin temalı içerikler yayınlanmasıdır. Bu yönüyle dizi, yayınlandığı süre boyunca çeşitli tartışmalara yol açmıştır. Geniş bir kesim tarafından çok fazla şiddet ve cinsellik içerdiği yönünde eleştiri alan dizi, çocuklar için uygun bulunmamıştır. Bu nedenle Ren & Stimpy, zaman zaman sansürlenmiş ve bazı ülkelerde ise tamamen yasaklanmıştır.

2003 yılında yeniden yayınlanmaya başlayan Ren & Stimpy’de, bu defa ana karakterler arasındaki eşcinsel ilişki açıkça gösterilmiştir. Yeni versiyonun ilk bölümünde, ev içinde beyzbol oynayan Ren'in kendisinden 'atıcı', Stimpy'den de 'yakalayıcı' olarak bahsetmesiyle birlikte iki karakter arasında cinsel ilişki olduğu ima edilmiştir. Bölümün ilerleyen kısımlarında ise ikilinin beyzbol oynarken yatak örtüsünün altına girdikleri ve burada birliktelik yaşadıkları gösterilmektedir. Bir başka bölümde ise odun kesmeye çalışan iki karakterin sergiledikleri tavırlar üzerinden cinsellik ve eşcinsel ilişki teması işlenmektedir.

Ren ve Stimpy
Nickelodeon yapımı Ren & Stimpy, şiddet ve müstehcenlik içeren sahnelere yer vermektedir.

Bunun haricinde karakterlerin birbirlerini öptüğü sahnelere de sıkça yer verilmiştir. Bu sahnelerden biri de dizinin final bölümü olan "Stimpy's Pregnant" (Stimpy Hamile) başlıklı bölümde gösterilmiştir. Söz konusu bölümde iki karakter arasındaki eşcinsel ilişki bir adım daha ileri götürülmüş ve Stimpy’nin sözde “çocukları” Küçük Ricky'yi "doğurduğu" bir sahne gösterilmiştir. Ancak çocuklarının sadece bebek şeklinde bir dışkı yığını olduğu görülmektedir. Buna rağmen iki karakter yine de onu sevmeyi ve kendi çocukları gibi büyütmeyi seçmiştir. 

Ren ve Stimpy
Çizgi dizinin "Stimpy Hamile" adlı bir bölümünde Stimpy karakterinin bebek şeklinde bir dışkı yığını "doğurması" tasvir edilmiştir.

Nickelodeon yapımı "Ren & Stimpy", şiddet ve müstehcenlik içeren sahnelerin yanı sıra eşcinsel karakterlere yer vermesi sebebiyle çocuklar için sakıncalı bulunmakta ve bu özelliğiyle LGBT temalı yapımlar arasında yer almaktadır.