Princess Jellyfish - Kuragehime | Anime & Manga

Animede yer alan lezbiyenlik ve çapraz giyinme temaları, çocukların zihinsel ve duygusal gelişimlerine zarar veriyor.
Princess Jellyfish - Kuragehime | Anime & Manga

 

Princess Jellyfish (Kuragehime), erkeklerin kesinlikle yasak olduğu Amamizukan adlı bir apartmanda yaşayan bir grup otaku (takıntılı hayran) kadın hakkındaki bir anime serisidir. Baş karakter Tsukimi Kurashita, denizanası takıntısı olan 19 yaşında bir kadındır ve Amamizukan'da anime, manga ve video oyunları gibi kendi takıntıları olan diğer beş kadınla birlikte yaşamaktadır. Bu anime serisinde, bir LGBT teması olan cross-dressing/çapraz giyinme (kişinin karşı cinse benzemek için onun gibi giyinmesi) mevcuttur.

Seri, baş karakter Tsukimi'nin, gizlice kadın kılığına giren zengin bir üniversite öğrencisi Kuranosuke Koibuchi ile arkadaşlığını ele alır. Aslında heteroseksüel bir erkek olan Kuranosuke'nin kadın kıyafetlerini "sadece sevdiği için" giymesi normalleştirilmekle kalmaz, aynı zamanda sadece kadınların kalabildiği bir apartmanda rahatlıkla kaldığı resmedilir. "Evet, ben bir erkeğim. Sadece kadın kıyafetlerini giymeyi seviyorum. Son derece normalim" sözlerini sarf eden ve kadınsı görünümüyle dikkat çeken karakterin normal bir heteroseksüel olmadığı açıktır. 

Anime içinde yer alan bazı cinsel içerikler ve yetişkin konular, çocukların izlemesi için uygun değildir. Özellikle lezbiyen karakterlerin duygularının açıkça işlenmesi ve çapraz giyinme temaları, çocukların anlayış düzeyini aşan içeriklerdir ve onların zihinsel ve duygusal gelişimine zarar verir.