Peppa Pig

Dört yaş ve üzeri kitleye hitap eden dizi, LGBT aktivistlerinin başlattığı bir imza kampanyası sonucu ilk defa eşcinsel bir çifte yer verdi.
Peppa Pig

 

2004 yılında yayınlanmaya başlayan ve şimdilerde Disney+’ta yer alan animasyon dizisi Peppa Pig, bir domuzun hayatını konu ediniyor. Dört yaş ve üzeri kitleye hitap eden dizi daha önce yayınlanan hiçbir bölümünde LGBT’li bir karaktere yer vermemesine rağmen 2019 yılında ABD’de LGBT aktivistleri tarafından başlatılan bir imza kampanyası sonucu ilk defa eşcinsel bir çifte yer verdi.

İmzacılar, aynı cinsiyetten ebeveynlerin çocuklarının Peppa Pig tarafından yabancılaştırılmaması için böyle bir talepte bulunduklarını iddia ettiler. “Etkilenebilir yaştaki" çocukların bu konuda eğitilebilmesi için dizide eşcinsel çiftlere yer verilmesi çağrısında bulundular. Öte yandan çocuklarının bu tarz içerikleri izlemesini doğru bulmayan ebeveynler duruma tepki gösterdi. Fakat Peppa Pig yapımcıları bu konuda herhangi bir geri adım atmadılar.

2022 yılında yayınlanan, yedinci sezonun “Aileler” başlıklı bölümünde Peppa ve arkadaşları sınıf duvarına asmak üzere ailelerinin resimlerini çizerken görülüyor. Aynı zamanda aile üyelerini, yaptıkları işi ve özelliklerini de kısaca anlatmaları gerekiyor. 

Tam bu noktada Peppa'nın sınıf arkadaşı Penny’nin kendi ailesini anlatırken elbise giymiş iki kutup ayısı resmi çizdiğini fark ediyoruz. Ardından şöyle bir replik duyuyoruz: "Annem ve diğer annemle birlikte yaşıyorum. Annemlerden biri doktor, diğeri ise spagetti pişirir. Spagettiyi çok severim." 

Açıkça eşcinsel aile ve eşcinsel evlilik temalarını işleyen ve bunları normalleştirmeyi hedefleyen dizinin söz konusu sezonu ülkemizde yayınlanmıyor fakat Disney+’ta diğer tüm bölümlere erişim sürüyor. 

Yakın zamanda resmi hesaplarından “Onur” ayını kutladıkları bir paylaşım da yapan Peppa Pig ekibi LGBT desteğini açıkça ilan ediyor.