Ouran Highschool Host Club | Anime & Manga

Netflix'te yayınlanan anime serisi lezbiyenlik, çapraz giyinme ve enseste kadar birçok LGBT temasını barındırıyor.
Ouran Highschool Host Club | Anime & Manga

 

"Ouran High School Host Club (Ouran Koukou Host Club)", Bisco Hatori tarafından yazılan ve çizilen manga serisinden uyarlanan popüler bir anime ve manga serisidir. 

Anime, zenginlik ve ergen cinselliğini ele alan romantik komedi kategorisinde bir dizidir. 18 yaş ve üstü izleyici kitlesine yönelik olan bu seri, 2006 yılında Japonya'da yayınlanmıştır ve 26 bölümden oluşmaktadır.

Netflix’te de yayınlanan animede LGBT temaları yer almaktadır. Bu temalar, bazı karakterlerin cinsel meyilleri ve duygusal ilişkileri üzerinde dolaylı ima ve kodlamalarla işlenmektedir.

Hikaye, kız ana karakter Haruhi Fujioka'nın etrafında döner. Haruhi, burslu olarak girdiği yeni okulunda, seçkin Host Kulübü'nde bulunan değerli bir vazoyu kazara kırınca kulübe borçlu duruma düşer. 

Ouran Host Kulübünün yakışıklı ve çekici erkek öğrencilerden üyeleri, kız öğrencileri sözde eğlendirmek, onlarla romantik şekilde sohbet etmek amacıyla "host" hizmetleri sunarlar. Host kulüpleri, Japonya'da popüler olan bir fenomendir ve genellikle zengin ve sosyal statüsü yüksek insanları hedefler.

Haruhi, kısa saçlı ve maskülen görünüşü nedeniyle başlangıçta erkek sanılır.

Borcunu ödemek için Host Kulübü’ne katılmak zorunda kalır. Ancak, diğer öğrenciler Haruhi'nin aslında bir kız olduğunu fark edemez ve onu erkek olarak kabul ederler. 

Kulübün diğer üyeleri kız olduğunu fark ettiklerinde ise Haruhi cinsiyetin önemli olmadığını iddia ederek  şöyle der:

"Eğer hepiniz benim hakkımda böyle (erkek olduğumu) düşünürseniz, bu durum benim için sorun olmaz. Benim için, cinsiyet farkındalığı, insan olmanın farkındalığına kıyasla daha az önemli görünüyor.”

Kulübün balo davetinin sonunda Haruhi'nin “yanlışlıkla” başka bir kızı öptüğü bir sahne mevcut.

Buna ek olarak, LGBT temasının en belirgin olduğu karakterler, Hitachiin ikizleri Hikaru ve Kaoru'dur. İkiz olmalarına rağmen, sergiledikleri birçok erotik sahne rahatsız edici boyuttadır ve izleyicilere “kardeşçe bir sevginin” ötesinde adeta ensest bir ilişki yaşadıklarını düşündürmektedir. Animelerde ensest ilişkilerin yaygın olduğu düşünüldüğünde bunun tesadüf olmadığı da anlaşılabilir. 

Bunlara ek olarak, animede sadece kızlara yönelik "Ouran Zuka Club" adında bir kulüp dahha vardır. Bu kulüp, Host Kulübü'ne benzer şekilde zengin ve seçkin kız öğrencilerden oluşur ve erkek öğrencilerin aksine, kız öğrencilerle lezbiyen ilişki kurmak isterler. Bu kulübün tüm üyelerinin lezbiyen tavırlar sergiledikleri görülür.

Aşağıdaki görselde ortada yer alan karakter, kulübün lezbiyen başkanıdır.

Bir bölümde Host kulübü erkeklerinin LGBT temalarından biri olan “crossdressing / çapraz giyinme” yaptıklarını yani kadın kıyafetleri giydiklerini görüyoruz.

Kısacası, bu animede ikiz kardeşlerin sergilediği ensest tavırlar, diğer lezbiyen ilişkiler ve çapraz giyinme gibi birçok LGBT temasının barındırıldığını belirtmek önemlidir.