My Little Pony: Friendship Is Magic

Dünya çapında popülerliğe sahip oyuncak serisine dayanan animasyon dizisi, lezbiyen çiftlere yer veriyor.
My Little Pony: Friendship Is Magic

 

"My Little Pony: Friendship Is Magic", 2010 yılında Hasbro tarafından üretilen ve Lauren Faust tarafından geliştirilen bir animasyon televizyon dizisidir. Dizi, "My Little Pony" oyuncak serisine dayanmaktadır ve kısa sürede uluslararası düzeyde geniş bir hayran kitlesi edinerek büyük bir popülerlik kazanmıştır. Ancak dizinin içerdiği LGBT temaları eleştiri ve tartışmalara neden olmuştur. 

LGBT Temaları

1. Lezbiyen Çift: Holiday Hala ve Lofty Hala

9. Sezonun 23. Bölümünde birbirlerine evlenme teklif eden Lyra Heartstrings ve Sweetie Drops/Bon Bon adında iki kadın karakter yer almaktadır. Sahne hızlı aktığı için bu detayı fark etmek başta zor olsa da, çizgi film serisi boyunca "yakın arkadaş" olan bu ikilinin birbirlerine karşı tutumları çok kez dikkat çekmektedir.

Dizinin finalinde (9. sezon 26. bölümde) ise bu çift, bir gazete kupüründe evli olarak gösterilir.

2. Lezbiyen Çift: Lyra Heartstrings ve Sweetie Drops

Holiday Hala ve Lofty Hala, genç pegasus Scootaloo'nun halalarıdır ve Scootaloo'nun ebeveynleri uzaktayken onun koruyucularıdır.

Bu çift, diziyi yönetenlerden biri olan Michael Vogel tarafından lezbiyen bir çift olarak tanımlanmıştır. Vogel'e göre, kendisi ve dizinin yazarlarından Nicole Dubac ve Josh Haber, ikiliyi kitaptaki ilk görünümlerinde lezbiyen bir çift olarak tanımlamayı kabul etmişler, ancak bunu dizi içerisinde geliştirmek için açıkça belirtmemişlerdir. Vogel, bir aileyi oluşturan unsurların geleneksel rollerle değil, yalnızca sevgiyle belirlendiğini gösterebileceklerini düşündüklerini belirtmiştir. Böylelikle LGBTQ+ ideolojisi ve güttüğü “normal” olanı yok etme motivasyonu bu bakış açısında da kendini göstermektedir.