Kaptan Düşükdon: Destansı Hikayeler

Netflix’in öne çıkan çocuk içeriklerinden biri olan animasyon serisi, diziye henüz yansıtılmamış olsa da eşcinsel karaktere sahiptir.
Kaptan Düşükdon: Destansı Hikayeler

 

“Kaptan Düşükdon: Destansı Hikayeler” aynı adlı çocuk kitabından uyarlanan Netflix yapımı bir animasyon serisidir. Dizide açıkça LGBT temsiliyetine yer verilmemiş olsa da, dizinin yazarları baş karakter Harold’ın gey olduğunu ilan etmiştir. Serinin kitap versiyonunda yer alan görseller de bunu kanıtlar niteliktedir. 

Kitabın ilgili kısmında ana karakter Harold ve George’un gelecekteki halleri tasvir edilir. Bu tasvire göre Harold karakteri bir adamla evli ve ikiz çocuk sahibi olarak görülür. Özellikle çocuklar için hazırlanmış bir eserde eşcinsel karakterlere yer verilmesi ve bu karakter üzerinden LGBT’nin savunduğu eşcinsel evlilik ve eşcinsel aile kavramlarının işlenmesi oldukça düşündürücüdür. Bu noktada belirtmek gerekir ki, LGBT çevrelerinin medyada görünürlüğe son derece önem verdiği şu zamanlarda, animasyonlardaki karakterlerin neyi temsil ettiğini bilmek özellikle ebeveyn ve eğitimciler için son derece önemlidir. Kaptan Düşükdon Netflix’in öne çıkan çocuk içeriklerinden biridir ve diziye henüz yansıtılmamış olsa da eşcinsel karaktere sahiptir.