Houseki no Kuni - Land of the Lustrous | Anime & Manga

Karakter oluşumunda cinsiyetsizliği ön planda tutan anime dizisi, tepeden tırnağa cinsiyetsizlik ve akışkan cinsiyet mesajları veriyor.
Houseki no Kuni - Land of the Lustrous | Anime & Manga

 

Land of the Lustrous, mücevher dünyasının temsil edildiği 12 bölümlük bir anime dizisi. İlk defa 2017 yılında yayınlanan yapımın içeriğinde ise LGBT öğelerine rastlamaktayız.

Dizide mücevherlerin, güçlerini çalmak isteyen kötülere karşı giriştikleri mücadele anlatılıyor. Burada en dikkat çekici nokta ise karakter oluşumunda “cinsiyetsizliğin” ön planda tutulması. Karakterler hiçbir cinsiyete sahip olmayan insan siluetindeki mücevherler olarak tasarlanmış ancak biz ekranda açıkça kadın bedeni görüyoruz. Üstelik İngilizce versiyonlu altyazı ve dublajlarda kadın bedenindeki karakterlerden erkek olarak söz edilmesi de akışkan cinsiyet veyahut cinsiyetsizlik meselesini gündeme getiriyor. 

Dizide, cinsiyetsiz mücevherler üzerinden cinsiyetsiz toplum olgusuna gönderme yapılıyor. Örneğin dizinin baş karakteri Phos, mavi kısa saçları olan bir kadın, ancak ona erkek olarak hitap ediliyor. Bu yönüyle LGBT toplulukları Phos’un içlerindeki non-binary (iki cinsiyeti reddeden) insanları temsil ettiğine inanıyor. 

Dizideki LGBT temsiline dair en iyi ipucunu görseller veriyor. Mücevher insanlar, daha erkeksi ya da kadınsı karakter özelliklerine sahip olsalar da hepsi düz göğüsleri, uzun bacakları, soluk tenleri ile tek tip bir vücut yapısına sahip. Giyim olarak da hem erkek hem kadın cinsiyetine ait parçalar birlikte kullanılmış. 

Kravat, takım elbise, toka, topuklu ayakkabı gibi öğeler bir arada bulunuyor. Hikayede baskın olarak karşımıza çıkan queer ideolojisi gözlerden kaçmıyor. Yani tepeden tırnağa cinsiyetsizlik ve akışkan cinsiyet mesajları yoğun olarak veriliyor.