Hibike! Euphonium - Sound! Euphonium | Anime & Manga

Lezbiyenlik ve biseksüellik imaları bulunan dizi, gizli bir LGBT temsiliyeti sergiliyor.
Hibike! Euphonium - Sound! Euphonium | Anime & Manga

 

2015 yılında yayınlanan anime serisi Hibike! Euphonium (Sound! Euphonium), bir grup lise öğrencisinin müzik serüvenini anlatıyor. Gençlerin müziğe olan tutkularını konu edinen dizi, karakterlerin tavır ve yaklaşımları nedeniyle üstü kapalı bir LGBT temsiliyeti gösteriyor. Dizinin ana karakterlerinden Kumiko ve Reina isimli kızların aralarındaki iletişim şekline bakacak olduğumuzda masum bir arkadaşlıktan öte mesajlara yer verildiğini fark edebiliriz.

 Dizi boyunca iki genç kızın beden dili kullanımı aralarında lezbiyen bir ilişki yaşanabileceğine dair açık sinyaller veriyor. 

Aralarındaki eşcinsel çekim hiçbir zaman bir ilişki formuna geçiş yapmıyor ancak bu yöndeki beklentileri güçlendirecek kadar üstü kapalı bir anlatım mevcut. Örneğin Reina’nın parmağını Kumiko’nun yüzünde ve dudaklarında yavaşça gezdirdiği sahne eşcinsel çekime bir örnek olarak gösterilebilir.

 Kumiko’nun Reina’ya hayranlıkla bakması, yanında utanması ve ikilinin genellikle el ele tutuşarak gezmesi göz ardı edilmemesi gereken diğer ayrıntılardır.

Bunun haricinde iki genç kızın serçe parmaklarından kırmızı bir iple bağlandığı kapanış görüntüleri de kendi içinde sembolik bir anlam taşımaktadır. Japon inancına göre bu ip bir kader ipidir ve kader ipiyle birbirine bağlananların kaderinde birlikte olmak vardır. 

Dizi, içeriğindeki bu gibi sahnelerle LGBT çevrelerinin de ilgisini çekiyor. Ancak ilerleyen bölümlerde Reina’nın erkek öğretmenine aşık olması meseleyi farklı bir boyuta taşıyor. Burada liseli bir kız çocuğunun kız arkadaşıyla yakınlaşmasının ardından yetişkin bir erkeğe ilgi duyduğu sahnelere de şahitlik etmeye başlıyoruz. Daha sonra baş karakter Kumiko’nun da her ne kadar Reina’dan hoşlansa da bir erkeğe ilgi gösterdiğini görüyoruz. Kızların birbirlerinden uzaklaşarak erkeklere yönelmesi ise hem kadın hem erkeklere ilgi duyan biseksüel kimlik profilini açıkça yansıtıyor. Böylece dizide hem lezbiyen ilişkiye hem de biseksüel temsiliyetine yer veriliyor. 

Benzer bir örnek de Asuka isimli bir genç kızın arkadaşı Kaori'ye karşı aşırı ilgili olduğu sahneler. Sık sık Kaori’yi sevimli ve güzel bulduğuna dair iltifatlar eden genç kız bu bakımdan eşcinsel bir meyile sahip olduğu izlenimi veriyor. Karakterin genel hal ve tavırları da kızlara karşı arkadaşlıktan öte bir noktada durduğuna işaret ediyor. 

Dizi boyunca kızlar arasındaki cinsel etkileşim sahnelerine resmi olarak kanıtlanamayacak kadar hafif ve inkar edilemeyecek kadar da ısrarlı bir şekilde yer veriliyor. Hibike Euphonium, bu yönüyle gizli bir LGBT temsiliyeti gösteriyor.