Hercules ve Wolverine | Çizgi Roman

Marvel yapımı çizgi romanlarda, X-Men serisi ile tanınan Wolverine karakteri ve Herkül hem kadınlarla hem de erkeklerle ilişki yaşayan biseksüel erkekler olarak tasvir ediliyor.
Hercules ve Wolverine | Çizgi Roman


Herkül, Yunan mitolojisinin birçok yorumunda biseksüel olarak karakterize edilen bir yarı tanrıdır ve bu yönüyle Marvel’a esin veren bir süper kahramandır. Kendisi Marvel çizgi romanlarında hem kadınlarla hem erkeklerle ilişki kuran biseksüel bir adam olarak tasvir edilmiştir. Marvel’in 2012-2013 yıllarında yayınlanan X-Treme X-Men çizgi roman serisinde bir diğer erkek kahraman Wolverine ile yakınlaştığı görülmüştür. İkilinin öpüştüğü sahneye açıkça yer verilen çizgi romanda, karakterler "Kanada Hükümdarlığı'nı tehdit eden en kötü canavarı öldürdüğümüz gün... Aşkımızı ortaya çıkardık" ifadeleri ile eşcinsel ilişki ilanı yapmaktadır.

Eşcinsel karakter
Marvel çizgi romanlarında Herkül ve Wolverine karakterlerinin eşcinsel ilişki yaşadığı görülmektedir.

Bu noktada Herkül’ün eşcinsel meyilini araştırırken, X-Men serisi ile ünlü Wolverine karakterinin de eşcinsel bir arka plana sahip olduğunu fark ediyoruz. Sinemada Hugh Jackman tarafından canlandırılan Wolverine karakterinin kadınlara ilgi duyduğu biliniyor. Ancak çizgi roman formatında Wolverine'nin pek çok kadınla ilişki kurduğu gibi Herkül ile de eşcinsel ilişki yaşaması konuyu bambaşka bir boyuta taşıyor. Hem erkek hem kadınlara ilgi duyduğu için bu karakterin de Herkül gibi biseksüel olduğunu söylemek mümkün. 

Biseksüel karakter
Galaksinin Koruyucuları adlı çizgi romanda Wolverine'in bir başka biseksüel karakter olan Noh-Varr ile eşcinsel ilişki yaşadığı görülmektedir.

Tekrar Herkül’ün çizgi romanlardaki karakter gelişimine dönecek olduğumuzda, 2020 yılında yayınlanan Galaksinin Koruyucuları adlı seride Wolverine'nin yine bir başka biseksüel karakter olan Noh-Varr ile ilişki yaşadığını görmekteyiz. 

Herkül’ün Wolverine ve Noh-Varr gibi erkeklerle olan eşcinsel geçmişi henüz sinemaya yansıtılmış değil. Ancak görüldüğü üzere bir karakterlerin LGBT temsiliyeti çeşitli versiyonlarda işlenmeye devam ediyor. Bu nedenle LGBT’nin temsiliyete büyük önem verdiği şu zamanlarda, Marvel kahramanlarının çizgi romanlardaki eşcinsel temsiliyetini bilmek ve filmlere karşı daha bilinçli olmak gerekiyor.