Güzel ve Çirkin - Beauty and the Beast (2017)

Film, içerdiği LGBT temaları nedeniyle bir çok ülkede tepki çekmiştir.
Güzel ve Çirkin - Beauty and the Beast (2017)

 

"Güzel ve Çirkin" (Beauty and the Beast) 2017 yapımı fantastik bir filmdir. Film, 1991 yapımı aynı adlı animasyon filminin canlı aksiyon yeniden yapımıdır ve Disney'in klasiklerinden biridir.

Filmde zeki, güzel ve bağımsız genç kadın Belle'in bir canavar tarafından şatosunda esir alınmasıyla başlayan fantastik yolculuğu anlatılır. Belle, korkularına rağmen şatonun büyülü personeliyle arkadaş olur ve Canavar'ın çirkin dış görünüşünün ötesine bakmayı öğrenerek içindeki gerçek Prens'in iyi kalpli olduğunu fark eder.

Belle karakterini oynayan Emma Watson, 2017 yapımı peri masalının feminist bir uyarlaması olmazsa rolü kabul etmeyeceğini belirttiğinde dikkat çekmiştir. Filmin yönetmeni olan Bill Condon'ın da açık bir şekilde eşcinsel olduğu bilinmektedir. Ayrıca, 1991 yılında çıkan orijinal "Beauty and the Beast" animasyon filmi için müzikler yazan ve eşcinselliği ile tanınmış olan Howard Ashman'ın AIDS'e bağlı komplikasyonlardan dolayı hayatını kaybetmiş olması da manidardır.

Filmde eşcinsel olan LeFou karakteri, Gaston'un en yakın arkadaşı olarak tasvir edilirken, bazı sahnelerde Gaston'a karşı "karşılıksız aşk" beslediği imaları belirginleştirilmiştir. LeFou, Gaston'un Belle'i elde etme planlarında ona yardımcı olurken, ayrıca diğer köy halkını da Gaston'a destek vermeye teşvik eder. LeFou, Gaston'u yücelten ve ona ilahi nitelikler atfeden şarkılar söylediği sahnede "fazla sırnaşık" bir tutum sergilemesiyle dikkat çekmiştir.

Buna ilaveten, LeFou karakterinin aşık olduğu Gaston'u canlandıran oyuncu Luke Evans gerçek hayatta da açık bir şekilde geydir. 

Eşcinselliğin yanı sıra, filmde bir diğer LGBT teması olarak çapraz giyinme (cross-dressing) sahneleri göze çarpmaktadır. Canavar'ın şatosunda düzenlenen saldırı sırasında evin mobilya ve eşyalarının canlı olduğunu ve kendilerini savundukları sahneler bulunmaktadır. Bu sahnelerde gardırop karakteri, kılıçlı saldırganları "kız kıyafetleri"ne büründürür ve onlara karşı kendini savunmaya çalışır. Filmin bu sahnesinde kadın kıyafetleri giyen üç erkek karakterden ikisi çığlık çığlık kaçarken, diğer erkek karakter ise "kadın kıyafetleri" içinde oldukça memnun bir şekilde gülümsemektedir.

Eşcinsel olduğu ima edilen karakterlerin ise filmin sonunda beraber dans ettikleri görülmektedir.

Film, içerdiği LGBT temaları nedeniyle bir çok ülkede tepki çekmiştir:

  • Kuveyt'te filmin ülke sinemalarında gösterimi tamamen yasaklanmıştır.
  • Malezya'da Film Sansür Kurulu, Disney'den LeFou'nun başka bir erkekle dans ettiği sahneyi kesmesini talep etmiş ve bunun üzerine Disney, kurula düşünmeleri için daha fazla zaman tanımak amacıyla filmin vizyon tarihini 30 Mart'a çekmiştir. Kurul daha sonra filmi PG-13 derecelendirmesiyle gösterime sokmaya karar vermiş ve Disney de bunu kabul etmiştir.
  • Rusya başlangıçta filmi tüm sinemalarda yasaklamaya karar vermiş, ancak daha sonra filmin gösterime gireceğini ilan etmiştir. Ancak filme yaş sınırı konulmuştur.
  • Alabama, Henagar'daki bir sinema, LeFou'nun eşcinsel olması nedeniyle filmi göstermeyi reddetmiştir.