Fullmetal Alchemist: Brotherhood | Anime & Manga

Her iki cinsiyetten özellikleri bünyesinde barındıran bir karaktere yer veren anime serisi, LGBT’nin queer ideolojisini temsil ediyor.
Fullmetal Alchemist: Brotherhood | Anime & Manga

 

2009 yılında yayınlanan Fullmetal Alchemist, on altı bölümden oluşan fantastik macera türünde bir anime serisi. 

Seri Envy karakteri üzerinden LGBT temsiliyeti taşıyor. Hikayeye göre Envy şekil değiştiren bir yaratık. Bu özelliği sebebiyle cinsiyetini de değiştirebiliyor. Kendi cinsiyetini kendi seçebiliyor. 

Her iki cinsiyete de uyan bir görüntüye sahip. Örneğin kaslı vücuduyla bir erkek formunda olmasına rağmen kısa eteği, sporcu sütyeni, uzun saçları ve saç bandı ile kadınsı bir görünüm de yansıtıyor. Dikkat çekici bir başka ayrıntı ise İngilizce altyazı ve dublajlarda kendisinden erkek olarak bahsediliyor olması. Envy, görünüşü ve tavırları itibariyle her iki cinsiyetten özellikleri bünyesinde barındırıyor. Bu yönüyle karakter LGBT’nin queer ideolojisini temsil ediyor. Queer ideolojisi ise, cinsel sınırsızlık ve nötr olma fikrini savunan, cinsiyet konusunda belli bir kalıba girmeyi reddeden ve bunun toplumsal düzeyde var olması için uğraşan bir LGBT görüşünü ifade ediyor.