Eternals (Ebediler)

2021 Marvel yapımı 'Eternals' süper kahraman filmi, eşcinsel ilişki üzerinden LGBTQ+ temsiline yer vermesi nedeniyle dünya çapında eleştiri bombardımanına uğradı.
Eternals (Ebediler)


"Eternals", Marvel çizgi romanının aynı adı taşıyan serisine dayanan 2021 yapımı bir Amerikan süper kahraman filmidir. Marvel Studios tarafından üretilmiş ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından dağıtılmıştır. Film, Marvel Sinematik Evreni'nin (MCU) 26. filmidir. Chloé Zhao tarafından yönetilmiş ve senaryosu Patrick Burleigh, Ryan Firpo ve Kaz Firpo tarafından yazılmıştır.

"Eternals" filminde, binlerce yıldır gizlice Dünya'da yaşayan ölümsüz uzaylı bir grup, kötü Deviant’lar ile mücadele etmek için tekrar bir araya gelir.

Film, MÖ 5.000 yılında, insanlığı "Deviant"lardan korumak amacıyla Göksel Varlıklar tarafından Dünya'ya gönderilen on ölümsüz varlıktan oluşan bir grubu konu alır. Ajak (Salma Hayek) tarafından yönetilen Eternal’lar , insanlığın gerçek doğasını gizli tutmak ve onlara rehberlik etmekle görevlidir. Yüzyıllar boyunca, Eternal’lar insan uygarlığının gelişimine yardımcı olmuş, ancak aynı zamanda geri dönen Deviant'larla savaşmak zorunda kalmışlardır.

Günümüzde, Eternal’lar dünyanın çeşitli yerlerinde, insanların arasında gizlice yaşamaktadır. Ancak, Kro (Bill Skarsgård) adlı yeni bir Deviant insanlığı tehdit edince tekrar bir araya gelmek zorunda kalırlar. Eternal’lar, Ajak'ın emirlerine uymaya devam ederek gerçek doğalarını sır olarak saklamak mı yoksa kendilerini dünyaya açarak Deviant'larla savaşmak mı konusunda karar vermek zorundadırlar.

"Eternals" filminde LGBTQ bir karakter yer almaktadır. Brian Tyree Henry tarafından canlandırılan Phastos karakteri, Marvel Sinematik Evreni'nde tanıtılan dördüncü LGBTQ karakterdir. Phastos'un, ABD'ye taşınmadan önce Lübnan'da büyümüş "eşcinsel bir Müslüman" olan bir adamla (Haaz Sleiman) evlilik yaşadığı gösterilmektedir.

Eşcinsel çift
Marvel yapımı Eternals filminde eşcinsel çiftin yakınlaştığı sahnelere yer verilmiştir. 

Filmde eşcinsel çiftin birlikte bir erkek çocuğu büyüttüklerini gösteren sahneler de yer almaktadır. Çizgi romanlarda ise Phastos'un eşcinsel olduğundan bahsedilmemiştir.

Eşcinsel
Filmde eşcinsel çiftin beraber bir erkek çocuğu yetiştirdiği görülmektedir.

Marvel'in "Eternals" filmi, LGBTQA+ temsili ve eşcinsel çift arasında gerçekleşen öpüşme sahnesi nedeniyle dünya çapında eleştiri bombardımanına uğramıştır.

Kaynak: https://thedirect.com/