Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında

Eşcinsellik ve iki anneli ebeveynlik kavramlarına yer veren 2022 Marvel yapımı Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında filmi, LGBT temasını işleyen yapımlar arasında yer alıyor.
Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında

 

2016 yapımı Doktor Strange filminin devamı niteliğindeki “Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında" 13 yaş ve üzeri seyirci kitlesine hitap eden 2022 yapımı bir Marvel filmi. Şu an Disney Plus’ta yayınlanmaya devam ediyor.

Filmin içeriğinde yer verilen LGBT öğeleri, bu yapımı LGBT temasını işleyen filmler listemizin bir parçası yapıyor. Serinin bu filminde, daha önce çizgi roman serisinde de eşcinsel olarak lanse edilen America Chavez adlı kadın karakterin aynı şekilde filme aktarıldığını görüyoruz. Filmde Chavez karakterinin çoklu evrenler arasında geçiş yaptığı bir sahnede Chavez'in çocukluk döneminden kısa bir an gösteriliyor.

Chavez’e, geçmişten iki kadının gösterildiği sahnede burası neresi diye soruluyor. Eşcinsel karakter bu soruya “Evim, annemler” yanıtını veriyor. Böylelikle onun eşcinsel bir çift tarafından yetiştirilen bir çocuk olduğunu öğreniyoruz. Amalia ve Elena Chavez isimli iki annesi bulunan bu karakterin filmde yer almasıyla eşcinsel ilişki, eşcinsel aile ve iki anneli ebeveynlik kavramlarına vurgu yapılıyor.

Eşcinsel
Filmde eşcinsel karakter America Chavez'in geçmişine giden bir sahnede, Chavez'in lezbiyen bir çift tarafından yetiştirildiği gösteriliyor.

Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında filmi, sahip olduğu LGBT teması sebebiyle Suudi Arabistan’da yasaklanmış durumda. Ülkemizde ise Disney Plus’ta yayınlanmaya devam ediyor.