Black Panther: Wakanda Forever (Black Panther: Yaşasın Wakanda)

Marvel yapımı Black Panther: Wakanda Forever filmi, çizgi romanda da konu edilen eşcinsel çiftin ilişkisine yer vererek LGBT temsili gerçekleştiren filmler arasında yerini almıştır.
Black Panther: Wakanda Forever (Black Panther: Yaşasın Wakanda)


Black Panther: Wakanda Forever, aynı adlı Marvel çizgi roman karakterine dayanan 2022 yapımı bir Amerikan süper kahraman filmidir. Marvel Studios tarafından üretilen ve Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından dağıtılan film, Black Panther'in (2018) devamı ve Marvel Sinematik Evreni'nin (MCU) 30. filmidir.

Wakanda Forever'da Shuri adındaki karakter, abisi T'Challa'nın ölümünün ardından kraliçe olarak taç giyer, ancak hükümdarlığı ülkenin izolasyonist politikalarını terk etmeyi ve küresel bir devrim başlatmayı planlayan bir düşman tarafından sorgulanır. Film aynı zamanda keder, kayıp ve miras temalarını da işler.

LGBT Teması

Film, Aneka karakterinin Ayo karakteriyle eşcinsel ilişkisi olduğunu ima eden kısa bir LGBTQ+ temsil anına yer verir. İzleyiciler filmin başlarında ikilinin birbirleriyle şakalaştığını ve filmin sonundaki kutlama sırasında Aneka'nın Ayo'yu alnından öpüp kucakladığını görür.

Eşcinsel
Black Panther: Wakanda Forever filminde eşcinsel ilişki yaşayan Aneka ve Ayo karakterleri

Filmin eşcinselliğin yasadışı olduğu birçok ülkede gösterime girdiğini ve film yapımcılarının sansürden kaçınmak için lezbiyen ilişkisini açık olmayacak şekilde sunmayı tercih etmiş olabileceklerini belirtmek önemlidir.

Aneka ve Ayo'nun lezbiyen ilişkisi 2017 tarihli bir 'Black Panther' çizgi romanından gelmektedir. Marvel çizgi romanı "Black Panther: World of Wakanda" adlı çizgi romanda, sadece kadınlardan oluşan seçkin bir Wakanda askeri birliği olan Dora Milaje'ye odaklanılır. Aneka, Dora Milaje'de yüzbaşı ve savaş eğitmeni olarak görev yapar ve meslektaşlarından biri olan Ayo ile eşcinsel ilişki yaşar.

Eşcinsel
İkilinin çizgi romanda da eşcinsel ilişki yaşadığı görülmektedir.

Kaynak: insider.com