Bee ve Puppycat

Netflix’in çocuk kategorisinde yayınlanan çizgi dizi, biseksüel ve akışkan cinsiyetli karakterlerle LGBT'yi normalleştirme amacı güdüyor.
Bee ve Puppycat

 

Bir süre Cartoon Network'te de yayınlanan Bee ve Puppycat, sihirli bir adada yaşayan Bee isimli kız çocuğunun maceralarını konu ediniyor. Şimdilerde Netflix’in +13 yaş sınırıyla çocuk kategorisinde yayınladığı çizgi diziyi incelediğimizde ise LGBT karakterlere yer verildiğini fark ediyoruz.

Dizinin erkek karakterlerinden Howell, görünüşü ve tavırları itibariyle hem erkek hem kadın özellikleri sergilemektedir. Kendisi LGBT ideolojisinin savunduğu “akışkan cinsiyet” kavramını temsil etmektedir. Akışkan cinsiyet ise temelde cinsiyetsizlik vurgusu yapan, kişinin esas cinsiyetinden bağımsız olarak ister erkek ister kadın özelliklerine sahip olabileceğini, cinsiyetin zamana ve duruma bağlı olarak değişebileceğini iddia eden bir LGBT fikridir. Hem feminen hem maskülen yönlerini bir arada kullanan Howell, bu yönüyle LGBT temsiliyeti yapmaktadır.

Dizinin bir diğer karakter Toast ise biseksüelliği temsil etmektedir. 

Esas cinsiyeti kadın olan bu karakter ellerinde boks eldivenleriyle, dövüşmekten hoşlanan bir yapıda gösteriliyor. Dizinin bir bölümünde tartışırken söylediği sözler ise oldukça dikkat çekici. Toast "Seni döveceğim ve eski karım hakkında konuşacağım!" şeklinde bir ifade kullanıyor. Buradan onun eşcinsel olduğunu anlıyoruz. 

Ancak ilerleyen bölümlerde bir erkekle ilişki yaşayarak hamile kaldığını da görüyoruz. Bu açıdan Toast karakteri hem erkek hem kadınlara cinsel meyil duyduğu için kendisi dizide biseksüelliği temsil etmektedir. 

İçeriğinde yer alan karakterlerle LGBT'yi normalleştirme amacı güden dizi, Netflix’in çocuk kategorisinde yayınlanmaya devam ediyor.